Sătmăreanul Cătălin Ardelean, pe locul 4 la un turneu puternic de la Oradea

La Oradea s-a desfăşurat sâmbătă, 17 octombrie, Memorialul “Cartis Dan. A Mihai”, ediţia a 4-a. A fost un turneu de şah rapid cu un fond total de premiere de 15.000 de lei. La start s-au prezentat 75 de şahişti, printre ei o serie de mari maeştri şi maeştri internaţionali.

La Oradea am avut şi sătmăreni de la LPS, Voinţa şi Unio Satu Mare. Cel mai bun rezultat l-a înregistrat maestrul internaţional Cătălin Ardelean. Profesorul de la Liceul cu Program Sportiv a făcut un concurs foarte bun şi a încheiat pe locul 4, cu 7 puncte. Este acelaşi punctaj pe care l-au avut şi primii trei clasaţi. De precizat că sătmăreanul l-a învins pe marele maestru Vlad Jianu, câştigătorul concursului, dar a încheiat pe locul 4 la departajări.

La concursul de la Oradea a participat şi marele maestru Dieter Nisipeanu, cel care s-a clasat pe locul 3 la general. Este unul dintre cei mai mari şahişti români din istorie, singurul care a avut Elo de peste 2700. Fost campion european de seniori şi ocupant al locului 3 la Campionatul Mondial, Nisipeanu este acum pe lista Germaniei, cel mai bun de acolo.

Tot la Oradea, LPS Satu Mare a mai înregistrat următoarele rezultate la categoria premii speciale: Lazin Tamas – locul 2 la Elo sub 2050, David Ilonczai – locul 3 la Elo sub 1900. Larisa Covrig a ratat locul 1 la feminin. Deşi a avut acelaşi punctaj cu şahista de pe primul loc, a avut departajări mai slabe.

Tot la sfârşit de săptămână, LPS Satu Mare a fost reprezentat de Radu David la concursul Weeekend Şahist Bucureştean 31. Sportivul de doar 12 ani a terminat pe locul 4 cu 5 puncte, dintr-un total de 53 de participanţi.