Sătmăreanul Anton Cîmpan a ridicat sâmbătă Cupa României la spadă

Marton Mezinger a terminat pe locul 3

De joi până duminică, la București s-a desfășurat Cupa României la spadă cadeți și juniori. Probele au strâns zeci de sportivi de la diferite cluburi de scrimă din România. De acolo nu puteau să lipsească sportivii de la CS Satu Mare.

Până la proba de duminică, asupra căreia vom reveni, cel mai prețios rezultat sătmărean l-a înregistrat Anton Cîmpan. Sportivul de la CS Satu Mare a cucerit Cupa României la cadeți.

Sătmărenii Anton Cîmpan și Marton Mezinger au mers foarte bine în concursul de sâmbătă, cei doi spadasini sătmăreni calificându-se cu destulă ușurință în semifinale. În aceasta fază a competiției, Marton l-a înfruntat pe Rareș Marghescu, de la CSA Steaua. Meciul a fost pe muchie de cuțit, cu doi sportivi care au vrut fiecare să dispute finala, în cele din urmă câștig de cauză având Rareș, victorios cu scorul de 15-13. În a doua semifinală, Anton Cîmpan l-a întâlnit pe un alt stelist, George Petrache, pe care l-a întrecut cu 15-11. În ultimul act, confruntarea dintre Anton Cîmpan și Rareș Marghescu a adus și câștigătorul Cupei României 2021. El este Anton Cîmpan, care s-a impus cu 15-13. Astfel, medaliile de bronz au fost câștigate de Marton Mezinger (CS Satu Mare) și George Petrache (CSA Steaua).

Rezultatele sportivilor de la CS Satu Mare:
Cadete: Ana Tomșa – locul 7, Daria Hotca – 12. Au participat 33 de sportive.
Junioare: Maria Crăciun – 10, Ana Tomșa – 15, Daria Hotca – 34. Au participat 40 de sportive.
Cadeți: Anton Cîmpan – 1, Marton Mezinger – 3, Luca Gurca – 11, Raul Mateșan – 23. Au participat 31 de sportivi.

Duminică s-a desfășurat proba juniorilor. Vom reveni cu rezultatele înregistrate.
Spada de la CS Satu Mare este antrenată de Nagy Lehel, Simona Surducan și Francisc Csiszar.

1 trackback / pingback

1. FOTO. Sătmăreanul Anton Cîmpan a câștigat Cupa României la spadă - Ziare Online 24 - Stiri Online - Stiri locale Romania