Sătmăreanul Alex Oroian, pe locul 2 la Cupa României de spadă

În această săptămână are loc la Craiova ediția 2022 a Cupei României la spadă. Joi, 3 noiembrie, am avut parte de concursul individiual unde reprezentanții CSM Satu Mare au fost din nou la înălțime.

După ce a luat marele premiu la Trofeul Bachelli, disputat tot în Cetatea Băniei, Alex Oroian a făcut un concurs bun și la Cupa României, ajungând până în finala competiței, după ce în semifinale l-a învins la limită, 15-14 pe favoritul gazdelor, Alin Mitrică.

A fost o finală strânsă, disputată între doi sportivi ai CSM Satu Mare, între Adrian Dabija și Alex Oroian, Adrian fiind cel care s-a impus la ultimul tuș, cu scorul de 15–14.

Din cvartetul CSM Olimpiei au mai făcut parte Adrian Szilagyi, care a terminat competiția individuală pe locul a 20, iar Nagy Lehel pe locul 23.

Elevii antrenorului Francisc Csiszar au concurat ieri în concursul pe echipe. Vom reveni cu rezultatul înregistrat.

Mai multe știri din sport găsiți în cotidianul Informația Zilei. Pentru asta, trebuie să vă abonați.