Sătmăreanul Adi Rus a marcat și purtat banderola de căpitan în meciul cu Moldova

Într-un amical disputant duminică la Chișinău, naționala de fotbal din România a învins categoric echipa Moldovei, scor 5-0. România, cu mulți debutanți în teren, a controlat autoritar meciul și a deschis scorul în minutul 9 prin Olimpiu Moruțan după care Denis Drăguș îa ridicat scorul la 2-0 ( minutul 40).

În repriza a doua, chiar dacă Edi Iordănescu a efectuat mai multe schimbări, trimițând în teren mai mulți debutanți, România a mai marcat de 3 ori prin Cicâldău (61), Daniel Paraschiv (71/11m) și Adrian Rus (88). De menționat că atcantul echipei Hermannstadt, Daniel Paraschiv, a reușit să obțină un penalti la prima atingere de balon. Iar la a doua atingere a și marcat, transformând penaltiul acordat.

Una peste alta, tricolorii au încheiat anul 2022, unul cenușiu din multe puncte de vedere, cu o victorie. Dar această victorie nu trebuie supraestimată. Replica moldovenilor a fost extrem de modestă în concordanță cu locul 174 în Top FIFA ocupat de echipa fraților noștri de peste Prut.
Moldova:  Celeadnic – S. Platica (46 Revenco), Dumbrăvanu (36 Iovu), Bolohan,  Armaş, Reabciuk – Raţă, Ioniţă (75 Stînă),  Moţpan (76 M.Platica, 75) – Damaşcan, Postolachi.

România: Târnovanu – Manea (69 Pantea), Adrian Rus, Burcă (69 Drăguşin), Opruţ – Olaru, Tudor Băluţă, Cicâldău (78 Păun) – Moruţan (63 Sefer),  Puşcaş (70 Paraschiv), Drăguş (62 Ştefănescu 62).

Gol și banderolă pentru Adi Rus

Două evenimente în dreptul sătmăreanului Adrian Rus în meciul amical cu Moldova.  După schimbarea lui Cicăldău petrecută în minutul 78, la recomandarea lui Edi Iordănescu, Rus a preluat banderola de căpitan de echipă de la mijlocașul naționalei noastre. Apoi, zece minute mai târziu, fundașul crescut la Satu Mare și-a mai trecut în cont o premieră, a marcat primul lui gol pentru România. Sigur, poate că nu înseamnă prea mult având în vedere valoarea și replica slabă a adversarului. Dar cum Adi Rus este un sătmărean de al nostru, ne face placere să consemnăm acest lucru dat fiind și decorul cenușiu în care s-a cantonat fotbalul sătmărean. Sigur, Adi Rus nu poate fi comparat cu predecesorul său din națioala României. Ne gâdim la firește la inegalabilul Didi Prodan. Dar alte au fost vremurile, altă valoare avea naționala României în anii 1990-2000.
Una peste alta, Adrian Rus (26 de ani), legitimat acum în Pisa, în Serie B, a strâns 17 meciuri la echipa națională, a marcat un gol și a bifat un sfert de ceas de căpitănie.