Sătmăreanca Alexandra Mișca, campioană universitară în Statele Unite ale Americii

Cu echipa de volei din Tampa

În SUA, la Pittsburgh, a avut loc finala Campionatului Național de volei feminin universitar (NCAA) 2018, divizia a II-a.

La startul acestei competiții s-au aliniat peste 300 de echipe. Cele două echipe calificate în ultimul act al competiției au fost cele ale universităților Western Washington și Tampa.

Echipa din Tampa (numită și Spartanii) a câștigat trofeul și campionatul. Din echipa spartanilor a făcut parte și sătmăreanca Alexandra Mișca (foto – dreapta). În actul final sătmăreanca a punctat de 13 ori din 21 de atacuri și a blocat de 11 ori, realizări remarcabile pentru o finală.

Datorită evoluției foarte bune pe parcursul turneului final, la festivitatea de premiere a fost nominalizată de organizatori, alături de alte trei coechipiere, ca fiind jucătoare cu o contribuție importantă la câștigarea turneului final.

Alexandra Mișca a fost componentă a echipei Clubului Sportiv Municipal pe vremea când Satu Mare a avut echipă în prima divizie a României. Dar acea echipă a dispărut, iar Alexandra a plecat la studii în SUA, unde, iată, se face remarcată și înregistrează succese de prestigiu.

Alexandra este acum studentă în anul IV la o universitate din Tampa și este campioană a SUA la volei feminin NCAA 2018, divizia a doua. Felicitări!