Șapte medalii de aur pentru sportivii de la CSM Satu Mare

Alte trei de argint și 12 de bronz la C.N. de Karate WKC

karate-csm

La Sighișoara au avut loc recent Campionatele Naționale de Karate WKC pentru cadeți, juniori și seniori, competiție la care au participat 272 de sportivi de la 38 de cluburi din țară. Printre participanți s-au aflat și un grup de sportivi de la CSM Satu Mare.

Sportivii sătmăreni de la CSM au avut o compertare demnă de invidiat reușind să cucerească la această competiție numeroase medalii. :apte acordate pentru primul loc, iar ocupanții acestei poziții au cucerit și titlul de campion al României.

Cei care au intrat în posesia titlurilor naționale individuale sunt următorii: Constantin Radu Popescu (la kata și kumite, 15-17 ani), Szasz Timea Elisabeta (kumite open, +21 ani), Laurențiu Călugăru (kumite, +21 ani).

Pe echipe, CSM a câștigat 3 titluri: Echipa 1 – Kumite Rotativ Ippon ( Florin Mihali, Nicolae Kovacs, Laurenţiu Călugăru), Echipa 7 – Kumite Rotativ Sanbon și Echipa 8 Shobu Sanbon 15-17 ani (Răzvan Ținca, Dumitru Vlad, Constantin Popescu).

– Locul 2: Daniela Andrei (kumite open), Ion Jurjescu (kata), Vlad Cristian (kumite).

– Locul 3: Vlad Cristian Dumitru (kata), Florin Mihali (kumite open), Patric Kuki (kumite), Răzvan Ținca (kumite), Daniel Pașca (kumite), Ion Jurjescu (kumite open), Echipa 4 băieți (kumite rotativ/Igor Bălăcescu, Jurjescu Ion, Srgiu Farkas), Echipa 2 băieți, (kumite ippon/Mihali Florin, Kovacs Nicolae, Laurențiu ), Echipa 6 fete (kumite shobu/Feher Evelin, Szilagyi Szilvia, Crăciun Aura).

În clasamentul pe puncte, Clubul Sportiv Municipal Satu Mare s-a clasat pe locul 3 după Politehnica și Rapid Bucureşti.

Într-un clasament al competiției, care a fost alcătuit după numărul de titluri cucerite, CSM s-a clasat pe locul 4.

FOTBAL, LIGA 1

Cum arată clasamentul după etapa 17-a?

Etapa a 17-a din SuperLiga României a avut câteva surprize, mai ales în ce privește echipele din partea superioară a clasamentului. Dacă FCSB a învins, previzibil, pe Dinamo, scor 1-0, următoarele două clasate, CFR Cluj și Rapid au pierdut puncte prețioase pe teren propriu și s-au îndepărtat de locul 1.