Șahistul Erik Schneider de la LPS Satu Mare, locul 1 la Baia Mare

În perioada 13-15 septembrie s-a desfășurat la Baia Mare prima ediție a Cupei Rivulus Pueris la șah. A fost un turneu Open pentru șahiștii care au un rating FIDE sub 1800, legitimați și cuprinși în listele Elo și Civ.

Competiția a strâns 46 de sportivi, băieți și fete, din Baia Mare, Sighetu Marmației, Satu Mare și Cluj-Napoca.

La finalul celor 7 runde, pe primul loc s-a clasat Erik Schneider de la Liceul cu Program Sportiv Satu Mare. Sportivul născut în anul 2002 a acumulat 6,5 puncte, obținând marele premiu al turneului, cel de 1.000 lei.

Aici se mai adaugă o cupă mare și o diplomă. Podiumul l-au completat băimărenii Raul Nagy (6p) și Ioan Iuga (5,5p).

Tot de la LPS Satu Mare, Alex Maier (7 ani) a încheiat pe locul 2 la grupa copiilor U8.

Cei doi șahiști sunt pregătiți de profesorul Cătălin Ardelean.