Şahiştii de la CSM-Olimpia Satu Mare au obţinut rezultate bune la două turnee din Baia Mare şi Băile Felix

Tinerii şahisti de la CSM Olimpia Satu Mare s-au descurcat foarte bine la turneele internaţionale de la Baia Mare si Băile Felix.

Weekend trecut, în Baia Mare s-a desfăşurat ediţiei a 3-a a Turneului internaţional de şah Tinerii Lei Baia Mare. Sportivii clubului au obtinut rezultate deosebite:
La Turneul B destinat copiilor legitimaţi sub 14 ani:
• Muntean Cristian locul 2 la categoria Băieţi 8 ani-600 lei
• Seletye Dominik locul 3 la categoria Băieţi 12 ani- 400 lei
• Stana Rareş locul 4 la categoria Băieti 10 ani

La turneul destinat copiilor nelegitimaţi: Andreica David locul 2, Gyori Ştefan locul 3 ambii la categoria Băieţi 10 ani, Bretan Luca locul 3 la Băieţi 6 ani.
Duminică s-a încheiat prima ediţie a turneului Sasomi Open turneul dedicat amatorilor cu elo sub 2200. Turneul s-a desfăşurat în sala de conferinţe a unui hotel din Băile Felix. Sportivii de la CSM Olimpia Satu Mare au obtinut rezultate deosebite:
• Muntean Cristian a reuşit sa cumuleze două premii : locul 1 la categoria elo sub 1300 (2000 lei) şi premiul pentru cel mai tănăr participant (200 lei).

Campionul naţional de anul trecut la categoria 8 ani, Kovacs Balazs a reuşit un turneu foarte bun câştigând 80 de puncte ELO.