România s-a calificat în semifinalele Fed Cup la tenis

După o victorie dramatică, scor 3-2, obținută în fața deținătoarei trofeului, naționala Cehiei

Disputat la Ostrava, meciul de tenis de câmp dintre selecționatele feminine ale României și Cehiei s-a încheiat cu victoria, cu scorul de 3-2, a echipei tricolorelor. Un meci dramatic, victoria decisivă fiind obținută în ultima partidă, cea de dublu.

În urma acestei victorii, obținută în fața deținătoarei trofeului, cu 11 succese în Fed Cup, selecțioanta României, s-a calificat în semifinalele celei mai importante competiții de tenis de câmp la nivel de echipe naționale. O semifinală în care România, va întâlni, în 20 și 21 aprilie, naționala Franței.

În prima zi, sâmbătă, ”rachetele” numărul unu din cele două țări, Karolia Pliskova și Simona Halep și-au respectat statutul și au câștigat meciurile lor. Karolina Pliskova (5 WTA) și Mihaela Buzărnescu (29 WTA) au fost cele care au deschis ”balul”. Karolina a jucat mult mai bine decât tenismena noastră și a căștigat fără să forețeze prea mult, scor 6-1, 6-4.

Așteptat cu emoții, meciul doi, cel dintre Simona Halep (3 WTA) și Katerina Siniakova (44 WTA) a fost unul fără istoric. Primul set a fost mai echilibrat, dar Simona l-a câștigat cu 6-4 după 42 de minute, în timp ce în setul doi fostul lider mondial n-a întâmpinat nicio opoziție câștigând clar, 6-0.

Ziua a doua a început cu duelul celor mai bune două tenismene din cele două echipe, Karolina Pliskova și Simona Halep. Spre bucuria noastră, Simona a arătat că a depășit momentul dificil cauzat de întreruperea mai lungă din cauza problemelor de la coloana vertebrală. Etalând un tenis de mare clasă, Simona a câștigat meciul cu 6-4, 5-7, 6-4 după mai bine de două ore și jumătate, iar România a preluat conducerea în fața Cehiei.
Din păcate, în ultimul meci de simplu, Mihaela Buzărnescu și-a continat seria evoluțiilor dezamăgitoare (fără victorie în 2019) și a fost învinsă de o tenismenă mai slab cotată, Katerina Siniakova (44 WTA) cu 6-4, 6-2, iar scorul general dintre România și Cehia a devenit egal, 2-2.

Drept urmare calificarea urma să fie decisă de partida de dublu în care s-au întâlnit Barbora Krejcikova/ Katerina Siniakova (Cehia) și Irina Begu/ Monica Niculescu (România). Iar Siniakova, trebuie precizat acest lucru, este considerată cea mai bună tenismenă de dublu din lume. Mai mut, când joacă la diverse turnee împreună la dublu, cele două sunt considerate favorite la câștigarea probei.

Dar perechea nostră a jucat foarte bine și, după un meci care ne-a ținut cu sufletul la gură, a obținut o victorie extrem de prețioasă, 6-7, 6-4, 6-4. O victorie superbă obținută de Irina Begu şi Monica Niculescu care s-au impus în fața celor mai bune jucătoare de dublu din circuitul WTA.

La victorie a contribuit și grupul se suporteri români, lider de galerie fiind Emil Boc, care le-a încurajat cu ardoare pe tenismenele noastre.