România învinsă de Ungaria, 29-31 (17-17)

În ultima etapă a grupei principale de la Euro

UPDATE: România s-a calificat în semifinalele Campionatului European de handbal, după ce Olanda a învins Germania, scor 27-21. “Tricolorele” vor juca în prima semifinală a Campionatului European de handbal, împotriva Rusiei, vineri de la ora 18:30.

Naționala României de handbal feminin a jucat miercuri ultimul meci în Grupa Principală II de la Campionatul European din Franța. Româncele au cedat la două goluri meciul cu vecinele noastre, scor 29-31 (17-17).

Handbalistele din România au început bine meciul și au condus permanență până aproape de finalul primei reprize. Cu un atac care a funcționat foarte bine, cu Neagu și Pintea care păreau de neoprit, tricolorele au avut un avantaj de 2-3 goluri apoi s-au distanțat la 4 goluri, 10-6 (min. 12) și chiar 5, 11-6 în minutul 15. Dar treptat, jucătoarele din Ungaria simt că pe flancuri apărarea noastră este vulnerabilă așa că forțează în aceste zone și încep să ne înscrie gol după gol. Cum și în atac au apărut mai multe erori, unguroaicele s-au apropiat treptat de fetele noastre. Și, ceea ce era greu de crezut după primele 15-20 de minute, Ungaria egalează în minutul 29, 16-16, dar la vestiare se intră cu scorul de 17-17.

Primul sfert al reprizei a doua a fost unul de coșmar pentru tricolore. Pe faza de apărare handbalistele din România au fost din nou vulnerabile pe flancuri, în atac s-a ratat exasperant fapt de care a profitat echipa din Ungaria care a marcat gol după gol. În felul acesta Ungaria a ajuns să se distanțeze la 5 goluri, 25-20 în minutul 41 și totul părea năruit. Dar impulsionate de Cristina Neagu, România refece din terenul pierdut și se apropie la un gol de Ungaria, 26-27 în minutul 52. Din păcate, în același minut 52 România își pierde cea mai bună jucătoare, pe Cristina Neagu. După un fault cinic al lui Szimonetta, lovitură cu palma în gât, Cristina alunecă pe parchet, genunchiul drept se răsucește, iar căpitanul României este scos cu targa din teren și dusă apoi cu ambulanța la spital.

Totuși, cu lacrimi în ochi după ce Neagu s-a accidentat grav, fetele noastre se mobilizează, se țin aproape de Ungaria. Ba chiar avem posibilitatea unei egalări sau să ne apropiem la un gol. Dar ratăm de două ori de la 7 metri, după care Pintea a luat-o la țintă pe portărița echipei din țara vecină. În cele din urmă Ungaria ne bate cu 31-29, iar România este la mâna Germaniei. Germania – Olanda, ultimul meci al Grupei Principale II ia startul la ora 22:00. Cu alte cuvinte, dacă Germania câștigă la mai mult de 13 goluri în fața Olandei, România nu merge mai departe.

România: Dedu, Dumanksa – portari; Udriştoiu, Geiger, Buceschi 4, Neagu 9, Perianu Laslo 3, Ardean-Elisei 2, Pintea 7, Florică 1, Polocoser, Bacăoanu, Chiper 1, Draguț 2. Antrenor: Ambros Martin.