România învinge Cehia cu 31-28 la Euro de handbal

Luni întâlnește Germania, de la ora 19:00

România debutat cu dreptul la Campionatul European de handbal feminin, victorie la 3 goluri diferență 31-28 în fața Cehiei. O victorie importantă după un meci bun al tricolorelor care au condus ostilitațile în majoritatea timpului de joc.

Cu excepția primului minut, când a fost 1-0 pentru Cehia, România condus în permanență, uneori la o diferență foarte mare, chiar și la 9 goluri, 22-13 (min. 38). A urmat însă relaxarea în tabăra noastră la care s-au adăugat câteva schimbări neinspirate. Cehia a profitat și s-a apropiat periculos de echipa României, 30-28 (min. 59). Dar fetele noastre au gestionat bine finalul, au anihilat două atacuri ale Cehiei în ultimul minut și au câștigat cu 31-28 (17-11).

Una peste alta o prestaţie excelentă pentru România în primul meci de la Euro 2018 luându-și şi o revanşă în fața Cehiei după eliminarea din optimile Mondialelor de anul trecut.

Au marcat pentru România: Buceschi 9 (5/7m), Neagu 8, Pintea 5, Udriştoiu 3, Drăguț 2, Geiger 1, Florică 1, Băcăoanu 1, Chiper 1.

De remarcat faptul că Eliza Buceschi a fost desemnată MVP-ul partidei. În cealaltă partidă Gearmnia a învins Norvegia cu 33-32. Într-un alt meci, Olanda – Ungaria 28-25.

În runda următoare România va întâlni luni, 3 decembrie, de la ora 19:00, echipa Germaniei. Partida va fi televizată de TVR 1 și TVR HD.