România – Cehia 27-28 (17-14), la handbal feminin

Faza optimilor de la Campionatul Mondial la handbal feminin a început duminică, însă naționala României a jucat abia luni. La Leipzig în estul Germaniei, trupa lui Martin Ambros a înfruntat reprezentativa Cehiei.

Tricolorele au modificat primele tabela, au condus de nenumărate ori, dar cehoaicele au găsit soluții să egaleze de fiecare dată. Asta până prin minutul 15 când fetele noastre s-au desprins pe tabelă la 9-7, pentru ca mai apoi să aibă chiar și cinci goluri în plus la 14-9, sau 15-10. După cum se poate observa, cele două naționale nu au contat în defensivă, majoritatea atacurilor finalizându-se cu câte un gol. Dar România a fost inspirată în atac, Cristina Neagu a înscris de opt ori doar în primele 30 de minute. Cu trei goluri în plus și după aspectul jocului, România părea că se poate gândi la sferturile de finală încă de la pauză. Însă nu a fost chiar așa.

Începutul reprizei secunde ne-a dat emoții. Neagu & co. au ratat câteva ocazii, iar Cehia s-a apropiat la un gol la 19-18, 20-19. Chiar ne-a egalat la 20, după care a urmat un time-out solicitat de selecționerul României (min. 42). Un timp de odihnă benefic, rapid ne-am distanțat la 23-20. Dar Cehia nu a renunțat la luptă și a egalat la 25 cu cinci minute de joc rămase. Ba ne-a condus cu 26-25, dar România a egalat rapid. Finalul s-a dovedit a fi unul dramatic. Cehoaicele s-au dus la 27-26 după o aruncare de la 7 metri transformată. N-a ratat nici Neagu, s-a făcut 27-27, iar înainte cu 12 secunde rămase din joc, selecționerul Cehiei a solicitat un timp de odihnă pentru a pregăti o schemă de joc. Din păcate Cehia a înscris la ultima fază a partidei, cu numai două secunde înaintea finalului, după un atac în care adversarele noastre au riscat totul, au renunțat și la portar pentru a ataca în superioritate numerică. România – Cehia s-a terminat 27-28, iar adversarele noastre de luni vor juca în sferturi cu învingătoarea dintre Japonia și Olanda.

Pentru România au marcat: Neagu – 13, Buceschi – 3, Geiger – 3, Drăguț – 2, Pintea – 2, Udriștioiu – 2, Elisei – 1, Laslo – 1. Cea mai bună marcatoare de la Cehia a fost Jerabkova cu 7 goluri, urmată de Luzumova – 6 etc.