România bate Insulele Feroe abia pe final de meci

Echipa națională de fotbal a României a învins Feroe în tentativa ei de a obține calificarea la turneul final al lui Euro 2020. O victorie care ne-a adus 3 puncte, dar trebuie să recunoaștem că tricolorii s-a chinuit mai bine de 70 de minute pentru a înscrie în poarta echipei din Isulele Feroe.

Jocul tricolorilor a fost unul modest, cenușiu lipsit de inspirație, cu puține ocazii pe parcursul primelor 70 de minute. Noroc cu schimbările din a doua repriză, intrarea în teren a lui Mitriță (mai ales) și Keșeru. Cei doi au adus un plus de incisivitate și clarviziune în joc așa că pe final am marcat de 3 ori și ne-am asigurat cele 3 puncte. Dar, trebuie să recunoaștem asta, este un scor mincinos care nu reflectă realitatea din teren.

Greul, sau adevăratele teste, de abia acum urmează. Vom întâlni pe rând, trei echipe puternice, Norvegia, Suedia și Spania. Iar pentru a spera la calificare, musai să facem cel puțin 4 puncte în meciurile cu Norvegia și Suedia. Așa, cu 17 puncte, am putea termina grupa pe locul 2 și am obține calificarea la Euro 2020. Dar, pentru a putea obține calificarea, tricolorii trebuie să joace altceva. Iar schimbarea la față trebuie să se petreacă marți când vom întâlni Norvegia.

Înainte de a vă prezenta o minicronică a meciului de sâmbătă, să spunem câteva cuvinte și despre Adrian Rus. Sătmăreanul nostru a intrat în teren în minutul 36 în locul accidentatului Chiricheș. Și, cu excepția unei mici erori, petrecute la 2-3 minute după ce a intrat în teren, Rus a jucat bine, curat fără să se complice. În plus, la una din aparițiile în ofensivă a creat o bună ocazie de gol irosită însă de Pușcaș. Cum accidentarea lui Chiricheș pare destul de serioasă, probabilitatea ca Adi Rus să joace marți în meciul cu Norvegia, este destul de mare. Va fi adevăratul test pentru fundașul sătmărean.

Vă prezentăm mai jos cum s-au marcat cele trei goluri.
Minutul 74, 1-0: pasă excelentă a lui Stanciu, pe jos, pentru George Pușcaș, care trimite mingea în plasă, la colțul lung, din poziție de unu la unu cu Nielsen.
Minutul 83, 2-0: după o combinație cu Keșeru, Mitriță se strecoară, cu mingea la picior, printre fundașii feroezi și înscrie cu un șut din interiorul careului.
Minutul 90+3: Keșeru este angajat de Mitriță la marginea careului și atacantul lui Ludogorets finalizează cu un șut din cpdere.

Feroe: Nielsen – Vatnsdal, A. Gregersen, Baldvinsson – Rolantsson, Hendriksson, Hansson, Davidsen – Vatnhamar, Olsen, Bjartalíd. Rezerve: Bartalsstovu, Danielsen, Edmundsson, Egilsson, Eriksen, Frederiksberg, Gestsson, Joensen, Johannesen, Jonsson, Justinussen, Nielsen. Antrenor: Lars Olsen (58 de ani).
România: Tătărușanu – Benzar, Nedelcearu, Chiricheș (36 Rus), Bancu – Anton – I. Hagi, Stanciu, Coman (69 Mitriță)- Pușcaș, Fl. Andone(63 Keșeru). Antrenor: Cosmin Contra (43 de ani)

Partida a fost condusă la centru de Aliyar Aghayev (Azerbaidjan) ajutat de asistenţii Zeynal Zeynalov şi Akif Amirali.

Rezultatele din Grupa F:
• Insulele Feroe – România 0-3
• Malta – Suedia 0-4
Au marcat: Danielson 11′, Larsson 58′, 71′, Agius 66′ (autogol)

6.Insulele Feroe 7 0 0 7 3-23 0

Etapa următoare (marți 15 octombrie): România – Norvegia, Feroe – Malta, Spania – Suedia. Toate partidele vor începe la ora 21:45.

La Euro 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară.