handbalNaționala României de handbal feminin a jucat miercuri în etapa a doua din Grupa D a Campionatului European din Suedia.

Tricolorele au reușit să obțină o victorie mare, au învins Rusia cu 22-17, după ce la pauză au condus cu 11-9. Chiar dacă rusoaicele au încercat să revină în repriza doua, româncele au fost atente și nu le-au permis acestora să treacă în avantaj. Este prima victoria la acest European după ce au pierdut partida de debut, cu Norvegia, scor 21-23, în timp ce rusoaicele au trecut de croate. România va juca în ultimul meci din grupă contra Croației, vineri, de la ora 19:30.