România a învins lejer Croația

romaniaPornită cu multă dorință, Croația nu a pus foarte mari probleme României, în ultima etapă a Grupei D de la Campionatul European de handbal feminin, din Suedia.

Mai mult, tricolorele au făcut aproape ce au vrut în meciul de vineri. Extrem de disciplinate tactic, s-au impus într-o manieră categorică, au obținut calificarea în grupele principale ale acestui turneu final. Prima repriză s-a dovedit a fi ceva mai dificilă. Deși a avut multe eliminări, România a intrat la pauză cu două goluri avans, scor 15-13. După ce și-au luat un avantaj considerabil, româncele au început să se gândească la următorul meci. România s-a impus cu 31-26, a acumulat două victorii din trei meciuri și merge în grupele principale cu două puncte. Cristina Neagu a fost desemnată jucătoarea meciului cu cele 10 reușite din 16 încercări.

Au mai marcat: Buceschi 7, Udriștioiu 4, Manea 3, Chiper 2, Iuganu 2, Zamfir 2, Zamfirescu 1. Au apărat excelent Dedu și Ungureanu. Antrenor: Ambros Martin.