Rezultatele înregistrate la floretă în prima zi

Festivalul de floretă de la Satu Mare a început marți în sala de scrimă “Alexandru Csipler”. Pentru început s-a desfășurat proba individuală la masculin din cadrul Campionatului Național de cadeți.

La start s-au prezentat 18 sportivi de la CS Satu Mare, CSA Steaua, ACS Balestra București, CSTA București și CS Triumf București. Cel mai bun rezultat sătmărean l-a înregistrat Nicolas Pop – locul 7. Mark Fogel a încheiat pe locul 11, Marton Res pe 13, Răzvan Nojea pe 14, Lucas Serghie pe 16, iar Matei Serghie pe 18.

Medalia de aur a fost câștigată de Alexandru Sîrb (Steaua), floretist care l-a învins în finală pe Vlad Roșu (Balestra), scor 15-10. Pe locul trei s-au clasat, la egalitate, doi sportivi de la Steaua: Răzvan Cristian și Alexandru Pîrva.

Campionatul continuă miercuri cu proba masculină a echipelor.