Rezultate şi clasamente din Elite, Liga IV şi Liga V

Fotbalul judeţean a trecut în weekend peste un nou “hop”, iar în primul campionat avem o schimbare de lider.

Turul Micula a remizat în deplasare la Doba, scor 3-3, iar singura echipă cu punctaj maxim după etapa 4 este Crasna Moftinu Mic. Echipa antrenată de Lulu Dragomir s-a impus duminică în derby-ul rundei, i-a adus Ştiinţei Beltiug prima înfrângere. Crasna a deschis scorul în prima repriză prin Şoproni, după care şi-a dublat avantajul prin Merce prin minutul 60. Oaspeţii au marcat golul de onoare pe final de meci, prin Toma, dintr-o lovitură de la 11 metri. De menţionat că toate echipele au reuşit să marcheze în weekend, excepţie făcând, sigur, Energia Negreşti, echipă care a stat.

Seria A din Liga IV surprinde cu foarte multe goluri marcate. S-a marcat de 48 de ori în 7 meciuri. Cele mai multe vin de la întâlnirea dintre Someşul Oar şi Victoria Apa. Deşi au condus în câteva rânduri, oaspeţii n-au rezistat, iar gazdele s-au impus cu 7-6.

Singura remiză din Seria B s-a înregistrat la Căpleni. Acolo s-a jucat un derby local între AS şi Fortuna, un meci care a strâns la terenul de fotbal sute de spectatori. Andrid continuă să defileze, s-a impus cu 4-1 împotriva vulturilor din Santău, şi rămâne singura echipă cu punctaj maxim după etapa 5. De menţionat că în această serie nu există echipă fără puncte.

Liga V la fotbal a trecut la sfârşit de săptămână de etapa cu numărul 4. Ardud şi Marna rămân pe primele două poziţii în clasament.

Altfel, duminică s-a jucat primul meci din prima fază a Cupei României. Domăneşti s-a impus cu 6-2 în faţa celor de la Căuaş.