Rezultate sătmărene la judo, lupte și scrimă

Cluburile noastre au participat la diferite competiții în weekend

Cluburile sătmărene au avut activitate bogată la sfârșit de săptămână. Ne referim aici la judo, lupte și scrimă. Acestea au participat la diferite campionate, turnee internaționale desfășurate în țară sau în străinătate. În cele ce urmează le vom lua pe fiecare în parte.

Spadasinii Macska și Szep, pe locul 7 cu echipa

Campionatul European de scrimă la juniori de la Soci (Rusia) s-a încheiat duminică odată cu proba pe echipe la spadă masculin. Din echipa României au făcut parte și sătmărenii Adam Macska și Marton Szep, alături de craiovenii Mihai Oprea și Mihai Bigea.

Însoțiți de antrenorul sătmărean Nagy Lehel, românii au încheiat concursul pe locul 7, la start aflându-se 17 țări. România a învins Estonia pe tabloul de 16, scor 31-31 (victorie la prioritate), după care a pierdut cu Italia, scor 37-44. A urmat înfrângerea cu Rusia de pe tabloul locurilor 5-8, scor 39-45, după care România a învins Elveția, scor 45-40, pe tabloul locurilor 7-8. Amintim că la individual Macska (CSM Satu Mare) a încheiat pe locul 50, iar Marton Szep (CS Satu Mare) pe locul 56.

Judoka de la CSM, campioni cu echipa euroregiunii 6

Râmnicu Vâlcea a fost gazda în weekend a Campionatului Național de juniori 3 (U15) la judo, individual și echipe. CSM Satu Mare a participat cu mai mulți sportivi, iar la individual George Ilie a încheiat pe locul 5 la 50 kg, iar Zenoviu Șter pe locul 7 la 55 kg.

Duminică s-a desfășurat întrecerea pe echipe unde sportivii de la CSM Satu Mare, Miguel Codreanu, George Ilie, Antonio Ilie și Zenoviu Șter au făcut parte din echipa eurogiunii 6 alături de sportivi de la cluburi din Oradea și Cluj-Napoca. Sătmărenii au obținut o frumoasă performanță și au devenit campioni naționali. Judoka de la CSM Satu Mare sunt pregătiți de antrenorul Marian Halas.

Două locuri 1 pentru CS Unio, la Debrecen

Cu mai mulți sportivi absenți, fiind accidentați, clubul CS Unio Satu Mare a participat și el la Campionatul Național de judo de la Râmnicu Vâlcea. Medaliat cu bronz anul trecut la U13, Paul Lung a pierdut lupta pentru bronz la această ediție și a încheiat pe locul 5 la 60 kg.

Totodată, clubul sătmărean a participat în weekend la Cupa Ungariei la Debrecen, o competiție pentru sportivii U12 și U13. Pe tatami au luptat în jur de 250 de sportivi din trei țări, din România fiind mai multe județe printre care Satu Mare, Cluj și Mureș. CS Unio s-a întors cu două locuri 1, David Lung (41 kg) și Romeo Lung (45 kg). Ambii sportivi au luptat la U12 și au susținut fiecare câte patru meciuri. Sportivii sunt antrenați de Mihaly Terely.

CS Satu Mare – Cetate Ardud a luptat la Zalău

La Zalău s-au dat lupte mari în perioada 8-11 martie. Acolo am avut un turneu de calificare la Campionatul Național de cadeți la individual, dar și o primă etapă pe echipe. Sportivii și-au măsurat forțele înaintea finalei de peste două săptămâni.

Câțiva sătmăreni de la CS – Cetate Ardud au venit cam obosiți de la lotul național de juniori, însă chiar și așa s-au obținut numeroase clasări pe podium. Rezultatele de la Zalău:

locul 1: Paul Oros (48 kg);
locul 2: Raul Zarzu (45 kg), Ionuț Sandu (60 kg);
locul 3: Trandafir Silaghi (45 kg), Matei Suciu (51 kg), Andrei Scuturici (55 kg), Andrei Barbul (80 kg), Lucian Vintilă (110 kg);
locurile 5-8: Manuel Oros (71 kg).

Fiind doar un turneu de calificare, toți sătmărenii vor participa la finala de la Târgu Mureș. În ce privește etapa pe echipe de la Zalău, acolo clubul sătmărean s-a clasat pe locul 2, după Botoșani, podiumul fiind completat de Suceava. Sătmărenii sunt antrenați de Tudor Barbul, Claudiu Blaga, Feri Szabo, Ludovic Lieb și Norocel Barbur. Altfel, din 15 martie se va afla la Satu Mare centrul olimpic de cadeți. Dar vom reveni cu alte informații legate de această premieră în sportul sătmărean.

Floretistul Răzvan Nojea, locul 1 la Budapesta

Micii floretiști de la CS Satu Mare au tras zilele trecute la Budapesta (Ungaria) la o etapă din concursul internațional Mihaly Fulop, la U12. Cel mai bun rezultat l-a obținut Răzvan Nojea, locul 1 la concursul masculin, care a strâns 54 de floretiști din România și țara vecină. Sătmăreanul a câștigat finala cu 15-14, contra unui sportiv din localitatea gazdă. Tot la masculin, Nicolas Pop a pierdut pentru intrarea în 16, iar Matei Serghie pentru intrarea în 32.

La feminin s-au prezentat 66 de floretiste, iar sătmărencele Diana Virag, Cristina Bud, Rebeka Draveczky și Maria Chiorean au acumulat experiență, fiind eliminate devreme din competiție.

Floreta de la CS Satu Mare este pregătită de Dan Șuta, Arnold Izsaki, Attila File și Eva Lengyel.