Rezultate înregistrate în Europa League

europaManșa tur a semifinalelor Europa League s-a disputat joi seară.
Echipa lui Mircea Luceascu a remizat pe teren propriu, scor 2-2, contra echipei Sevilla.

Ibericii au deschis rapid scorul prin Vitolo (min. 6), iar Șahtior a egalat prin Marlos (min. 23), iar mai apoi au condus după golul marcat de Taras Stepanenko (min. 36). Sevilla a egalat însă pe final de meci prin reușita francezului Kevin Gameiro din penalty (min. 82).

Meciul Villarreal – Liverpool s-a decis și el în ultimele minute. Golul “Submarinului galben” a fost reușit de Adrian Lopez în prelungiri (min. 90+2).
Nimic nu este jucat deocamdată. Urmează returul programat pe 5 mai.