Remiză spectaculoasă între Portugalia şi Spania

Ziua de vineri ne-a oferit trei meciuri de la Cupa Mondială din Rusia. Marele derby s-a disputat între Portugalia şi Spania, terminat spectaculos, scor 3-3.

Ronaldo a deschis scorul dintr-un penalty obţinut tot de el (min. 4), iar Spania a egalat prin Costa în minutul 24. Acelaşi Ronaldo a readus Portugalia în avantaj după ce şutul său a fost scăpat în poartă de De Gea (min. 44). Spania începe în forţă repriza a doua şi marchează rapid de două ori prin Costa (min. 55) şi Nacho (min. 58). Acelaşi Ronaldo avea să înscrie a treia oară pe final (min. 88), iar marele derby s-a încheiat la egalitate.

Portugalia: Patricio – Soares, Pepe, Fonte, Guerreiro, Moutinho, Carvalho, B. Silva (Quaresma, min. 69), Fernandes (Mario, min. 68), Guedes (A. Silva, min. 80), Ronaldo. Selecţioner: Fernando Santos.

Spania: De Gea – Nacho, Pique, Ramos, Alba, Busquets, Koke, D. Silva (Vazquez, min. 86), Iniesta (Alcantara, min. 70), Isco, Costa (Aspas, min. 77). Selecţioner: Fernando Hierro.

În celălalt meci al grupei, Iran a învins Maroc cu 1-0 prin autogolul lui Bouhaddouz (min. 90+5)

Clasament Grupa B: 1.Iran – 3p, 2.Portugalia – 1p, 3.Spania – 1p, 4.Maroc – 0p.

Etapa 2: Maroc – Portugalia (20 iunie), Spania – Iran (20 iunie)

Egipt – Uruguay 0-1 (0-0)

Prima etapă a Grupei A s-a încheiat vineri, Uruguay a învins cu 1-0 pe Egipt. Un meci echilibrat, decis în minutul 90. Gimenez a sărit extraordinar la o centrare din lovitură liberă şi a trimis cu capul imparabil în poarta africanilor.

Egipt: Elshenawy – Fathy, Gabr, Hegazy, Abdelshafy – Elneny, Hamed (Morsy, min. 50) – Warda (Sobhi, min. 82), Elsaid, Trezeguet – Mohsen (Kahraba, min. 63).

Uruguay: Muslera – Varela, Gimenez, Godin, Caceres – Nandez (Sanchez, min. 58), Betancur, Vecino (Torreira, min. 88), De Arrascaeta (Rodriguez, min. 59) – Suarez, Cavani.

Clasament Grupa A: 1.Rusia – 3p, 2.Uruguay – 3p, 3.Egipt – 0p, 4.Arabia Saudită 0p.

Etapa 2: Rusia – Egipt (19 iunie), Uruguay – Arabia Saudită (20 iunie).