Remiză între CSM-Olimpia Satu Mare și Csenger

Scor final 2-2, după ce maghiarii au condus cu 2-0

În al doilea amical al sezonului, CSM – Olimpia Satu Mare a întâlnit miercuri o echipă din Csenger care activează în campionatul județean din Szabolcs-Szatmar Bereg. Partida s-a încheiat la egalitate, 2-2 după ce echipa maghiară a condus cu 2-0.

Începtul de meci a fost unul foarte slab pentru echipa sătmăreană care a comis câteva greșeli elementare în apărare. Drept urmare sătmărenii s-au văzut conduși după 10 minute cu scorul de 2-0. Primul gol a fost marcat în minutul 2 când unul dintre atacanții din Csenger a trimis cu capul, de la 8 metri, peste tânărul portar Molnar care a ieșit greșit. Apoi, în minutul zece formația sătmăreană a încasat un nou gol, șut din marginea careului mic, la colțul lung. Oarecum ciudat, antrenorul Ritli nu a părut foarte neliniștit după ce echipa lui a fost condusă cu 2-0. “Băieții sunt obosiți, au avut câteva antrenamente tari în ultimele zile. Ne revenim și câștigăm meciul”, a spus de pe margine Zoltan Ritli. În parte, spusele antrenorului sătmărean s-au adeverit. Jucătorii de la CSM-Olimpia au jucat mai bine în continuare, au marcat două goluri și au egalat. Dar nici n-au câștigat. Dar nici nu are o prea mare importanță acest lucru în momentul de față. Important este ca greșelile constatate, și au fost destul de multe, să fie corectate, să se lucreze la omogenizarea echipe. Oricum, axul echipei pare a fi Schwarckopf, Faur, Cădar. Altfel, trebuie să se impună o anumită disciplină tactică, iar jucătorii trebuie să înțeleagă că trebuie respectate sarcinile de joc impuse de antrenor. Sigur, nu este ușor, dar nici prea mult timp nu este până începe campionatul. Așa că toată lumea trebuie să pună osul la treabă. Evident, dacă se vrea performanță.

Revenind la jocul de miercuri, jucătorii Olimpei s-au organizat rapid și au început să apară și ocaziile. Dar rând pe rând, Cădar, Nyilvan, Bordac au ratat ocaziile avute. Totuși, până la pauză, echipa sătmăreană a redus din handicap grație golului marcat de Faur din lovitură de la 11 metri acordată pentru un henț în careu.

Imediat după pauză Cădar a egalat după ce a transformat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri.

CSM-Olimpia Satu Mare: Molnar – Maxim, Ritli, Bordac, Ionescu, Faur, Schwarckopf, Egri, Ștef, Nylvan, Cădar. Au mai intrat: Mate, Doroș, Țoca, Revez, Ziman, Pușcaș. Antrenor: Zoltan Ritli.

Urmează amicalul cu Unirea Păulești de sâmbătă, ora 11:00, de pe stadionul Olimpia – Daniel Prodan.