Danemarca – România 1-1 (0-0)

România a încheiat duminică campania de (ne)calificare la Cupa Mondială de anul viitor. În ultimul meci a evoluat în deplasare la Danemarca. Un meci lipsit de spectacol şi care s-a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0).

Gazdele au fost mai prezente în joc, şi-au creat mai multe ocazii, au dominat la capitolul posesie. Prima repriză nu ne-a oferit prea multe faze. Ar fi acel gol anulat al lui Bendtner (min. 37), pe motiv de offside. În repriza secundă, danezii primesc un penalty la un fault al lui Ganea, iar Eriksen transformă cu emoţii (min. 60). Trei minute mai târziu, Ganea vede al doilea galben şi este eliminat. România reuşeşte să egaleze pe final prin Deac (min. 88), iar meciul s-a terminat 1-1.

Danemarca: Schmeichel – Dalsgaard, Kjaer , Christensen, Durmisi – Kvist, Delaney – Eriksen – Poulsen (Schone 83), Bendtner (Dolberg 70), Sisto.
România: Tătăruşanu – Bălaşa, Chiricheş, Grigore, Ganea – Hoban, Stanciu – Deac, Budescu (Bancu 66) , Băluţă (Ţucudean 83) – Andone (Keşeru 70).