Remiză importantă obţinută în deplasare de Unirea Tăşnad

Meciul cu Avântul Reghin s-a încheiat 0-0

Unirea Tăşnad a debutat cu dreptul în noul sezon al Ligii 3 de fotbal. În deplasare la Avântul Reghin, sătmărenii au obţinut vineri o remiză, scor 0-0. Un egal care ajută la moralul echipei înaintea primului meci de acasă.

Meciul de la Reghin începe sub dominarea gazdelor care îşi creează trei ocazii în primele cinci minute. Dar Gorbe reţine de două ori, iar un balon expediat de la 25 de metri se duce peste transversală. Unirea intră foarte greu în jumătatea de teren a Avântului Reghin şi de puţine ori se apropie de careul advers. Se pierd uşor mingi la jumătatea terenului, iar gazdele au posesia, domină. Abia prin minutul 41, Anton trimite un şut de la 25 de metri, dar pe lângă poartă, după care reghinenii sunt opriţi în două rânduri de Bălău şi Gorbe. Prima repriză se încheie cu singura acţiune mai ”sănătoasă” a Unirii. După un schimb de pase între Anton, Nemeş şi D. Vincze, mingea ajunge la marginea careului de unde Stanciu trimite pe jos, puţin pe lângă poartă. Prima repriză se încheie cu un scor alb.

La 10 minute de la startul părţii secunde, Unirea se remarcă printr-un contraatac de efect. Cocian face o cursă de aproximativ 30 de metri pe partea stângă, intră în zona centrală, trece de un adversar, iar şutul său din 11 metri este respins de portarul gazdă până la D. Vincze. Atacantul sătmărean trimite mingea în poartă, însă se află într-o poziţie mare de offside, iar golul nu este validat (min. 55). În continuare jocul este echilibrat lipsesc fazele importante de poartă. Vine totuşi una. Anton şutează de la mare distanţă, dar balonul loveşte plasa laterală (min. 73). Acelaşi Anton obţine o lovitură liberă periculoasă, de la 20 de metri. Tot el ia mingea şi bate excelent, dar portarul gazdelor respinge în corner de sub transversală (min. 79). Ratează apoi şi Cocian, şut reţinut, trimis din careu, de pe partea dreaptă (min. 83). Iese în evidenţă şi Gorbe după un şut reţinut fără probleme (min. 88). Ultimele cinci minute aparţin gazdelor care pun presiune la poarta Unirii. Dar defensiva noastră este atentă, iar meciul se încheie la egalitate, scor 0-0.

Avântul Reghin: Bucin – Bugnar, Morar, Săplăcan, Truţă, Murar, P. Luca, A. Luca, Feketics, Chirilă, Stăvilă. Rezerve: Suciu, Pavel, Bujor, Crişan, Pop, Popa, Bogătan. Antrenor: Dan Răzvan.

Unirea Tăşnad: Gorbe – Palinceac, Vădan, Bălău, Parnău, Cubaş (R. Silaghi, min. 56), Stanciu (Varga, min. 72), Anton, Nemeş (Szekely, min. 68), Cocian (L. Vincze, min. 90+2), D. Vincze. Antrenori: Cristi Popa, Ovidiu Suciu.

• Cetate Râşnov – Miercurea Ciuc

Etapa 2 (1 septembrie): Unirea Tăşnad – Sănătatea CJ, M. Ciuc – O. Secuiesc, Iernut – Dej, CFR II – Baia Mare, Recea – AFC Gloria, Gaz Metan II – Tg. Mureş, Hărman – Turda, Râşnov – Reghin.

Se pun în vânzare abonamentele

Conducerea Unirii Tăşnad anunţă că de săptămâna viitoare se pun în vânzare abonamentele pentru meciurile de acasă. Abonamentul pentru tur şi retur costă 250 lei şi fiecare cumpărător primeşte o eşarfă şi două fanioane de mărimi diferite. Abonamentul pentru turul de campionat costă 50 lei. Se menţionează că abonamentele sunt valabile pentru meciurile disputate acasă sau la Carei, în cazul în care încep lucrările la stadionul din Tăşnad.