Recolta, egală cu liderul Seriei 1 din Liga a 3-a

Dorolț – AFK Csikszereda 1-1 (0-1)

Recolta Dorolț a susținut miercuri seara un meci de verificare pe terenul de la Nyiregyhaza (Ungaria). Sătmărenii antrenați de Zoltan Ritli au întâlnit AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, liderul Seriei 1 din Liga a 3-a.

Un meci bun de pregătire, cu un ritm bun. Din păcate după doar 20 de minute portarul Oșan s-a accidentat și i-a lăsat locul mai tânărului Cristian. După doar câteva minute, echipa din Miercurea Ciuc a deschis scorul prin Lukacs, iar puțin mai încolo a ratat un penalty, șut peste poartă. Din câte ne-a transmis Zoltan Ritli, Recolta a avut și ea mai mutle ocazii în prima repriză însă mingea nu a intrat în poartă. Totuși, echipa sătmăreană a egalat în repriza a doua prin Micaș, dintr-un penalty. 1-1 avea să fie și scorul final.

“Aș putea să spun că este un egal norocos, dar este un rezultat de moral pentru jucătorii noștri. Trebuie să recunoaștem că ne-au dominat”, ne-a spus Zoltan Ritli.

Recolta Dorolț: Oșan – Ionescu, R. Ritli, Micaș, L. Vincze, M. Pop, A. Șimon, D. Vincze, Gotz, A. Mureșan, Ștef. Au mai intrat: Cristian – Reszler, D. Pop, Toma, N. Egri, Drumar.

Pentru Recolta urmează amicalul de la Nyirbator de duminică. Va întâlni Crasna Moftinu Mic de la ora 16:00.

Ar putea fi ultimul test având în vedere faptul că Liga a 3-a se va relua în 4 martie. Recolta Dorolț va juca în deplasare la Comuna Recea, locul 2 din Seria 5.