Real Madrid este supercampioana Europei

A învins Manchester United cu 2-1 (1-0)

Sursă foto: mediafax

Marți seara s-a jucat la Skopje (Macedonia) meciul spectacol contând pentru Supercupa Europei. Fața în vață s-au aflat Real Madrid (câștigătoarea Ligii Campionilor) și Manchester United (câștigătoarea Europa League). Întâlnirea dintre cele două a fost una spectaculoasă cu multe faze de poartă, faze interesante. La capătul celor 90 de minute, Real Madrid era cea care conducea pe tabelă cu 2-1.

Spaniolii au deschis scorul la jumătatea primei reprize. Defensiva lui United a fost ținută ca pe un pozițional de handbal, Carvajal a pasat peste toată apărarea, iar Casemiro a reluat din prima în poartă (min. 24). În continuare, Real și-a dublat avantajul prin reușita lui Isco din minutul 52. Speranțele englezilor s-au reaprins câteva minute mai târziu. Fellaini a insistat la o minge pierdută de Caravajal, a scos în mijloc, acolo de unde Matic a șutat la colțul lung. Navas a respins în față, iar Lukaku a marcat (min. 62). Real Madrid – Manchester United s-a terminat 2-1 (1-0), iar pentru clubul spaniol este al patrulea trofeu de acest gen din palmares.

Real Madrid: Navas – Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo – Casemiro, Kroos, Modric, Isco (Asensio 73′) – Bale (Lucas 73′), Benzema (Ronaldo 82′). Antrenor: Zinedine Zidane.

Manchester United: De Gea – Valencia, Lindelof, Smalling, Darmian – Herrera (Fellaini 56′), Matic, Pogba – Mkhitaryan, Lukaku, Lingard (Rashford 46′). Antrenor: Jose Mourinho.