Real Madrid a câştigat pentru a 13-a oară Liga Campionilor la fotbal

Echipa din capitala Spaniei a învins, în finala disputată la Kiev, pe FC Liverpool, scor 3-1

Este a treia victorie consecutivă a Realului în cea mai importantă competiţie intercluburi din lume. În acelaşi timp Real Madrid a câştigat pentru a 13-a oară în istorie trofeul care răsplăteşte campioana Europei.

Chiar dacă victoria Realului este meritată, finala a avut câteva momente care au avut un rol determinant în stabilirea învingătoarei. Mai întâi, în minutul 27, Sergio Ramos l-a trântit la pământ pe egipteanul Salah, cel mai bun jucător al celor de la Liverpool. În cădere, Ramos s-a răsucit şi, printr-un procedeu de la judo, a căzut pe braţul egipteanului. Salah n-a mai putut continua, a fost schimbat în minutul 31, iar Liverpool şi-a pierdut cel mai bun jucător. Au venit apoi cele două greşeli uriaşe ale portarului Karius, greşeli în urma cărora Real a deschis scorul şi apoi l-a majorat la 3-1. Dar, trebuie precizat acest lucru, la un duel aerian, Karius a fost lovit  în cap de acelaşi Sergio Ramos. Dar, în ciuda acestor faze, victoria Realului din Madrid este una logică.

Golurile au fost marcate de Karim Benzema ’51 şi Gareth Bale ’64, ‘83 pentru Real Madrid, respectiv Sadio Mane ’55 pentru Liverpool.

1-0: Karius se grăbeşte să repună,  după ce a reţinut mingea a aruncat-o exact în piciorul lui Benzema după care balonul ricoşează în poartă. Un gol cum doar în curtea şcolii se mai poate vedea.

1-1: Mane a împins mingea în poartă din doi metri, după o deviere cu capul a lui Dejan Lovren.

2-1: centrare Marcelo de pe stânga, Bale înscrie spectaculos, de la 14 metri, din foarfecă.

3-1: şut Bale de la 25 de metri , o nouă greşeală a lui Karius care scapă mingea în poartă.

Real Madrid: Keylor Navas – Carvajal (Nacho ’37), Varane, Ramos, Marcelo – Modric, Casemiro, Kroos – Isco (Bale ’61) – Benzema (Asensio ’89), C. Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.

Liverpool: Karius – Alexander-Arnold, Lovren, Van Dijk, Robertson – Henderson, Milner (Can ’83), Wijnaldum – Salah (Lallana ’31), Firmino, Mane. Antrenor: Jurgen Klopp

Gareth Bale, a fost desemnat jucătorul finalei Ligii Campionilor. Bale a fost introdus în teren în minutul 61 al meciului, la scorul de 1-1, în locul lui Isco şi a reuşit să marcheze de două ori în minutele 64 şi 83. Interesant este faptul că Bale este pus de Real pe lista de tranferări la sugestia lui… Cristiano Ronaldo.