Raul Zarzu, locul 1 la un turneu de lupte din Slovacia

Secția de lupte greco-romane de la CS Satu Mare – Cetate Ardud a avut în weekend sportivi la două competiții. La Campionatul Național de copii de la Tulcea au ajuns peste 400 de sportivi din toată România. Dar sătmărenii n-au prins podiumul.

Cristian Gui a terminat pe locul 5 la 85 kg, la fel și Daniel Nistor la 38 kg. Verner Czumbil a încheiat pe locurile 5-8 la categoria de 100 kg. Trei sătmăreni am avut și la un turneu puternic desfășurat în weekend în Slovacia. Pe saltele au luptat 264 de sportivi din 10 țări, la cadeți și juniori. Cel mai prețios rezultat l-a înregistrat Raul Zarzu. Sătmăreanul a cucerit medalia de aur la categoria de 45 kilograme. Alți doi sătmăreni, Felician Chiș (92 kg) și Manuel Oros (71 kg) au terminat concursul pe locul 5.

Sportivii sunt antrenați de Tudor Barbul, Claudiu Blaga, Ludovic Lieb, Barbur Norocel. Se aduc mulțumiri pentru sprijin: Nicu Avorniciții, Ionică Suceveanu, Dorel Pop.
Pentru clubul sătmărean urmează alte concursuri în perioada următoare, chiar și campionate europene. Dar vom reveni cu informații la timpul potrivit.