Purgui, Cozma și Dicu, pe podium la ultimul concurs din sezon

La Cupa României de culturism, competiție desfășurată la Baia Mare

Sfârșitul săptămânii trecute a avut în program Cupa României la culturism și fitness, o competiție care s-a desfășurat aproape de noi, la Baia Mare. CS Voința Satu Mare a participat cu trei sportivi la ultimul concurs din acest an.

Iar rezultatele obținute recent sunt foarte bune, elevii lui Nelu Bârsan au revenit acasă cu trei clasări pe podium la culturism. Cel mai răsunător rezultat l-a înregistrat Flaviu Purgui. A intrat în concurs la 70 kilograme juniori mari, unde a reușit să termine pe primul loc, obținând trofeul pus la bătaie, dar și cea mai prețioasă medalie.

Vlad Cozma a participat și el la juniori mari, dar la 80 de kilograme. După probele susținute, sătmăreanul a încheiat Cupa României pe locul 2.

Medalie de argint a obținut și Cătălin Dicu, cel care a intrat în competiție la masters 40-44 ani.

După cum spuneam, secția de culturism de la CS Voința a încheiat sezonul competițional odată cu evenimentul de la Baia Mare. S-au obținut în total 10 medalii la diferite competiții, dintre care 5 de aur, 3 de argint și două de bronz. Medaliile au fost cucerite de Flaviu Purgui, Vlad Cozma, Cătălin Dicu, Denis Ignătescu, Răzvan Șunea, Nicolas Balazsi și Stelian Rus.

“Putem să tragem linie, suntem la final de sezon. Este un bilanț foarte bun, am cucerit medalii la campionatele naționale de juniori și seniori, dar și la Cupa României. Personal vreau să mulțumesc clubului CS Voința, în special președintelui Ioan Ghere pentru sprijinul acordat, dar și sponsorului nostru de doi ani, lui Vasile Mare. Le mulțumesc sportivilor pentru munca depusă și îmi doresc să avem rezultate mai multe și mai prețioase anul viitor”, ne-a declarat antrenorul Nelu Bârsan.