Pugiliștii de la Voința au boxat la Sighetu Marmației

Cinci pugiliști de la CS Voința Satu Mare au participat zilele trecute la Cupa Marmației desfășurată la Sighetu Marmației. A fost mai mult un turneu de verificare în vederea Memorialului Grigore Vlad din 24-25 noiembrie.

Tocmai de aceea s-au înscris sportivi de la două cluburi, cel gazdă și CS Voința Satu Mare. La copii am avut doi sătmăreni pregătiți de antrenorul Gheorghe Sabău. Și ambii au câștigat. Alex Olah l-a învins pe Alexandru Chiș la 43 kg, iar Attila Kiss a câștigat meciul cu Vlăduț Arba la 52 kg. La cadeți, Rudolf Bogar a făcut un meci nul cu Claudiu Opriș la 52 kg. Categoria 63 kg a avut patru sportivi. Singurul sătmărean, Robert Butean, s-a impus la puncte în primul meci cu Roman Samuel (campion național în acest an!), iar în meciul al doilea a pierdut la puncte cu Liviu Vlad Ștefan (tot medaliat național). La 60 kg, Alin Mocan a pierdut la puncte cu Bogdan Pop (triplu medaliat național).

“Un turneu bun de verificare, de pregătire pentru Memorialul Grigore Vlad și Cupa Căuașului”, ne-a declarat Gheorghe Sabău, care-i mulțumește președintelui Ioan Ghere de la Voința pentru sprijin.