Pugiliștii de la Voința au boxat la Oradea, la ultimul concurs din anul 2017

Secția de box de la CS Voința Satu Mare a participat cu trei sportivi la Cupa Alexandru Jur de la Oradea. Competiția, cu caracter internațional, a fost organizată de Clubul Sportiv Gym Mar Strong în cinstea campionului bihorean care a reușit performanța de a obține titlul de campion european la profesioniști.

La Oradea au boxat sportivi de la clubul gazdă, de la CS Voința Satu Mare, Olimpia Căuaș, Boxing Club Ruben Stoia Arad, Voința Universitatea Cluj, Box Club Gilău, Debrecen. Doi dintre cei trei sportivi pregătiți de Gheorghe Sabău au terminat pe primul loc la categoria copiilor. Daniel Ligner l-a învins pe Daniel Mihuță (Oradea) și a câștigat categoria de 43 kg. După un meci spectaculos, sătmăreanul Attila Kiss a învins un sportiv din Arad și a încheiat pe primul loc la 50 kg. Daniel Haralevicz a pierdut meciul de la categoria 34 kg contra unui sportiv din Arad.

“Alin Mocan nu a putut participa deoarece s-a accidentat zilele trecute. A fost ultima competiție din anul 2017 și sunt foarte mândru de rezultatele pe care împreună le-am obținut. Au boxat minunat!”, ne-a declarat Gheorghe Sabău. Acesta ține să-i mulțumească președintelui clubului, Ioan Ghere, pentru sprijinul acordat. Totodată, se face selecție la club pentru sportivii născuți între anii 2003 și 2006. Pentru informații suplimentare apelați numărul 0755.480.205 (Gheorghe Sabău).