Publicul le-a aplaudat pe baschetbaliste după a patra victorie consecutivă

CSM Satu Mare – Sirius Tg. Mureș 91-62 (53-35) la baschet feminin

Cei aproximativ 300 de suporteri din sala LPS “Ecaterina Both” au plecat fericiți vineri după meciul CSM Satu Mare – Sirius Târgu Mureș. Sătmărencele n-au întâmpinat deloc probleme în etapa 4 din Liga Națională de baschet feminin. Au obținut a patra victorie consecutivă, iar până duminică, atunci când joacă Sepsi, ele ocupă primul loc în campionat.

Meciul de vineri s-a dovedit a fi unul fără istoric. Sătmărencele s-au distanțat din primele minute, 5-0, 10-2, 19-10, 21-12, și și-au adjudecat primul sfert la o diferență de opt puncte. De altfel, primele două perioade ne-au oferit multe reușite de la mare distanță, trei doar pentru Harrison. La pauză scorul era 53-35, iar fetele n-au mai forțat după pauza mare. Minutele rămase au fost folosite pentru testarea unor scheme. Cum jocul a permis, în ultimele trei minute s-a aflat pe teren și tânăra sătmăreancă Anamaria Kadar. CSM Satu Mare nu mai avea mult să atingă suta, dar meciul s-a terminat cu scorul de 91-62, pe sferturi 25-17, 28-18, 20-11, 18-16.

La final, fetele au primit aplauze din partea spectatorilor, chiar și flori din partea unor juniori.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Harrison – 23, D. Williams – 17 (10 recuperări), Mandache – 16, Solopova – 14, Baltic – 12, Green – 5, Szmutku – 4, Sfîrlea, Kadar. Antrenor: Marius Dobă.
Tg. Mureș: Lawrence – 16, Robinson – 14, S. Williams – 11, Beldian – 8, A. Pop – 6, Mitov – 4, Meszaros – 3, Gal, Feises. Antrenor: Ionel Brustur.

Tot în etapa 4 s-a jucat zilele trecute Olimpia Brașov – CSU Alba Iulia, scor 83-86. Au rămas meciurile de sâmbătă și duminică: “U” Cluj-Napoca – Phoenix Galați, SCM Timișoara – ICIM Arad, Sepsi – Alexandria.

Pentru CSM Satu Mare urmează primul meci din Liga Europei Centrale, programat miercuri, 25 octombrie, de la ora 21:00 la Marburg (Germania). După care duminică, 29 octombrie, va juca în aceeași competiție la ICIM Arad, de la ora 18<00, pentru ca a doua zi, pe 30 octombrie, să joace tot la Arad în etapa 5 din Liga Națională.

FOTBAL

Alte amicale pentru naționala României

Naționala României de fotbal se pregătește în acest an pentru participarea la Euro 2024. Ea va disputa, la începutul lunii iunie, două partide de verificare, ultimele înaintea turneului final din Germania.