Program ITV: 00.00 Audienţe în direct, cu Sergiu Podină, invitaţi Sergiu Blaga, Vasile Chişluca, titlul emisiunii: Poliţia locală, o nouă conducere, o nouă viziune? (reluare) 01.00 Agenda publică, cu Stela Cădar, invitaţi Tiberiu Gunthner, Gabriel Leş, Claudiu Ţinca, titlul emisiunii: 100 de zile de la instalarea guvernului Tudose (reluare) 02.35 Mesager educaţional, cu Vasile Nechita, invitat Csaba Csintalan, titlul emisiunii: Părăsirea timpurie a şcolii, cauze şi soluţii 03.43 Documetar, Vasile Lucaciu 04.30 Iată omul, cu Gabriel Ghişan, invitat Sorin Tănase 05.30 Info studio, cu Ioan Aniţaş, invitat Gheorghe Mihalca, titlul emisiunii: Stadiul plăţii subvenţiilor aferente anulului 2016 06.30 Gimnastica de dimineaţă, cu Ioana Zaharia, cu antrenoarea Simona Nistea 07.00 Ştiri 07.30 Gimnastica de dimineaţă, cu Ioana Zaharia, cu antrenorul Arnold Anzik 08.07 Recital de poezie la Zilele Culturale Poesis 09.00 La psiholog, cu Ioana Vladimirescu, invitat Călin Secan, titlul emisiunii: Cu fericirea la psiholog 09.36 Dacia 1300, o maşină care se încăpăţânează să reziste pe drumurile pline de gropi 10.00 Spiriduş Ghiduş 11.16 Teleshopping 11.31 Agenda publică, cu Stela Cădar, invitaţi Tiberiu Gunthner, Gabriel Leş, Claudiu Ţinca, titlul emisiunii: 100 de zile de la instalarea guvernului Tudose (reluare) 13.03 Educaţie ecologică, cu Cristina Bursuc, invitat Elisabeta Bekessy, titlul emisiunii: Iarba pârloagelor, specie invazivă la nivelul UE 13.38 Sport, meci de fotbal FC Olimpia- ASU Poli Timişoara 15.18 Audienţe în direct, cu Sergiu Podină, retrospectiva săptămânii 17.18 Teleshopping 17.33 Mesager educaţional, cu Vasile Nechita, invitat Csaba Csintalan, titlul emisiunii: Părăsirea timpurie a şcolii, cauze şi soluţii 18.30 Sănătate, cu Mihaela Ghiţă, invitat Georgeta Pop, titlul emisiunii: Noi soluţii pentru investigaţii paraclinice 19.03 Colaj de muzică populară 20.00 Viaţa la ţară, cu Ioan Aniţaş, titlul emisiunii: Adrian Danciu, colecţionar de plante carnivore 20.55 Panoramic sportiv, cu Ionuţ Blăjean, invitaţi Vasile Fuşle, Attila Felcz, titlul emisiunii: Turneu internaţional de judo la veterani în 21 octombrie 21.30 Sănătate, frumuseţe, stil, cu Ioana Vladimirescu, invitat Marinela Avram 22.30 Iată omul, cu Gabriel Ghişan, invitat Gabriel Iuga 23.35 Info studio, cu Ioan Aniţaş, invitat Ioan Coroianu, titlul emisiunii: Crime cu autor necunoscut Program ITV 22.10.2017: 00.25 Mediev Art Fest Ardud 02.00 Stand up comedy 03.18 Concert la filarmonică 04.06 Monografiile, cărţi de identitate ale comunităţilor 05.00 Ţara Oaşului văzută din Italia 06.00 Educaţie ecologică, cu Cristina Bursuc, invitat Mark Nagy Janos, titlul emisiunii: Aria protejată râul Tur şi limitele ei 06.30 Gimnastica de dimineaţă, cu Ioana Zaharia, cu antrenoarea Simona Nistea 07.00 Descoperiri din epoca bronzului 07.30 Gimnastica de dimineaţă, cu Ioana Zaharia, cu antrenorul Arnold Anzik 08.06 Suleyman Magnificul 08.30 Simpozionde Artă contemporană la Ardud 09.43 Viaţa la ţară, cu Ioan Aniţaş, titlul emisiunii: Ultimii împletitori de nuiele din Odoreu 10.30 Religie, cu Mihaela Ghiţă, invitat Laurenţiu Costin, titlul emisiunii: Despre oamenii demonizaţi 11.28 Acţiuni de împădurire în Ocolul Silvic 11.48 Mesager educaţional, cu Vasile Nechita, invitat Csaba Csintalan, titlul emisiunii: Părăsirea timpurie a şcolii, cauze şi soluţii 12.45 Teleshopping 13.00 În slujba comunităţii, cu Mihai Sălceanu, titlul emisiunii: Ciprian Crăciun – raport la 500 de zile 14.00 Zone folclorice, cu Ioana Vladimirescu 15.33 Panoramic sportiv, cu Ionuţ Blăjean, invitaţi Vasile Fuşle, Attila Felcz, titlul emisiunii: Turneu internaţional de judo la veterani în 21 octombrie 16.10 Teleshopping 16.23 Alexandru Zotta la 75 de ani 17.45 Concert Inedit 18.00 Educaţie ecologică, cu Cristina Bursuc, invitat Sike Tamas, titlul emisiunii: Parcurile, grădinile, refugii importante pentru biodiversitate 18.33 Hoinar prin Satu Mare, concacul din Nisipeni 19.30 Sănătate, cu Mihaela Ghiţă, invitat Georgeta Pop, titlul emisiunii: Noi soluţii pentru investigaţii paraclinice 20.00 În slujba comunităţii, cu Mihai Sălceanu, titlul emisiunii: Ciprian Crăciun raport la 500 de zile 21.06 Audienţe în direct, cu Sergiu Podină, retrospectiva săptămânii 23.13 Zone foclorice, cu Ioana Vladimirescu Program ITV 23.10.2017: 00.48 Stand Up Comedy, cu Raul Şi Teo 02.14 Recital la Tăşnad, cu Alina Manole 02.56 Sănătate, cu Mihaela Ghiţă, titlul emisiunii: Despre medicina de ieri şi de azi cu dr. Rumelia Koren 03.43 Natura ne cheamă, cu Ioana Zaharia, invitat dr. Liana Strîmb, titlul emisiunii: Remedii florale Bach 04.48 Sport, meci de fotbal FC Olimpia- ASU Poli Timişoara 06.30 Gimnastica de dimineaţă, cu Ioana Zaharia, cu antrenorul Barta Zoltan 07.00 La psiholog, cu Ioana Vladimirescu, invitat Călin Secan, titlul emisiunii: Părintele, sprijin pentru copil în perioada examenelor 07.30 Gimnastica de dimineaţă, cu Ioana Zaharia, cu antrenorul Arnold Anzik 08.10 Mersul economiei, cu Vasile Nechita, invitaţi Augustin Iştoc, Vasile Sălăjan, Cornel Morar, titlul emisiunii: Dezindustrializarea judeţului Satu Mare 09.07 Viaţa la ţară, cu Ioan Aniţaş, titlul emisiunii: Investiţii de milioane de euro la Doba 10.00 Zilele Cultare Poesis 11.00 Teleshopping 11.10 Iată omul, cu Gabriel Ghişan, invitat Andreea Paul 12.07 Sănătate, frumuseţe, stil, cu Ioana Vladimirescu, invitat Simona Pop 13.05 Sănătate, cu Mihaela Ghiţă, invitat Georgeta Pop, titlul emisiunii: Noi soluţii pentru investigaţii paraclinice 13.37 Teleshopping 13.53 Zone folclorice, cu Ioana Vladimirescu 15.00 Religie, cu Mihaela Ghiţă, invitat Laurenţiu Costin, titlul emisiunii: Despre oamenii demonizaţi 16.00 Mesager educaţional, cu Vasile Nechita, invitat Csaba Csintalan, titlul emisiunii: Părăsirea timpurie a şcolii, cauze şi soluţii 16.50 Educaţie ecologică, cu Cristina Bursuc, invitat Sike Tamas, titlul emisiunii: Parcurile, grădinile, refugii importante pentru biodiversitate 17.30 În slujba comunităţii, cu Mihai Sălceanu, titlul emisiunii: Ciprian Crăciun – raport la 500 de zile 18.40 Audienţe în direct, cu Sergiu Podină 19.30 Ştiri 20.00 Agenda publică, cu Stela Cădar 21.30 Panoramic sportiv 22.30 Pe urmele istoriei 23.30 Ştiri

Programul Zilelor Muzicale Sătmărene, ediţia 40

Scris de Vasile Andreica, 23 septembrie 2017 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »
Filarmonica "Dinu Lipatti" în concert festiv

Filarmonica „Dinu Lipatti” în concert festiv

Între 28 septembrie şi 26 octombrie, Filarmonica “Dinu Lipatti” organizează ediţia jubiliară 40 a Festivalului Internaţional “Zilele Muzicale Sătmărene”.

Printre invitaţii de marcă ai festivalului îi amintim pe pianiştii Josu de Solaun (Spania, laureat al Concursului “Enescu” în 2014) şi Alexei Nabioulin (Rusia), dirijorii Robert Houlihan, Tiberiu Soare, Adrian Petrescu, Ladislau Rooth, organistul Kosoczky Tamas, Corul Naţional de Cameră “Madrigal”, Budapest Saxophone Quartet, oboistul Armin Cora, soprana Nicoleta Colceiar, Cvartetul de coarde Tiberius, Orchestra de cameră “Szabolcsi” din Nyiregyhaza (alături de Rudolf Fatyol) ş.a. Programul propune şi un inedit recital de poezie şi muzică barocă, dar şi un moment dedicat culturii şi istoriei evreieşti, în memoria victimelor Holocauustului.

Vă prezentăm mai jos programul complet al Zilelor Muzicale Sătmărene 2017, eveniment cu derularea căruia vă vom ţine la curent în detaliu. Vor exista şi reluări ale unor evenimente din program, la Medieşu Aurit şi Negreşti-Oaş.

Joi, 28 septembrie 2017
Ora 18:30
Sala Filarmonicii
CONCERT EXTRAORDINAR DE DESCHIDERE A FESTIVALULUI INTERNAŢIONAL “ZILELE MUZICALE SĂTMĂRENE”, EDIŢIA 40
Dirijor: ROBERT HOULIHAN – Irlanda
Solist: JOSU DE SOLAUN SOTO – pian, Spania
În program:
B. Bartók: Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră
P.I. Ceaikovski: Simfonia a II-a în do minor op.17

Luni, 2 octombrie 2017
Ora 18:00
Castelul din Carei
Marţi, 3 octombrie 2017
Ora 18:30
Sala Filarmonicii
CONCERT CAMERAL
IN MEMORIAM ŞTEFAN RUHA
Dirijor: SZABÓ SOMA
Orchestra de Cameră Szabolcsi din Nyíregyháza
Conducerea artistică: NAGY GYULA
Solist: RUDOLF FÁTYOL – vioară
În program:
T. G. Albinoni: Sinfonia în sol minor
A. Vivaldi: Concertul pentru vioară nr. II în Sol major op. 7
J. S. Bach: Concert pentru vioară nr. 1 în la minor BWV 1041
J. Haydn: Concert pentru vioară în Sol major

Joi, 5 octombrie 2017
Ora 18:30
Sala Filarmonicii
CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
Dirijor: TIBERIU SOARE
Solist: ALEXEI NABIOULIN (Rusia) – pian
În program:
W. A. Mozart: Concert pentru pian şi orchestrã nr. 27 în Sib major KV. 595
S. Rahmaninov: Simfonia I în re minor op. 13
Vineri, 6 octombrie 2017
Ora 18:30
Sala Filarmonicii
CONCERT ANIVERSAR
45 DE ANI DE ACTIVITATE
CORUL MEDIEŞANA
Dirijori: Ileana şi Ioan PETROVICI
Invitat de onoare:
CORUL NA|IONAL DE CAMERĂ “MADRIGAL” BUCUREŞTI
Dirijor: ANNA UNGUREANU
În program lucrări de mare popularitate din repertoriul clasic românesc

Marţi, 10 octombrie 2017
Ora 18:30
Sala Filarmonicii
RECITAL EXTRAORDINAR DE PIAN
ALEXEI NABIOULIN (Rusia)
În program:
Robert Schumann: Novelete op. 21
Claude Debussy: Preludii vol. I

Joi, 12 octombrie 2017
Ora 18:30
Sala Filarmonicii
CONCERT SIMFONIC
Dirijor: ADRIAN PETRESCU
Solist: LUDOVIC ARMIN CORA – oboi
În program:
W.A. Mozart: Uvertura la opera „Flautul fermecat” KV 620
R. Strauss: Concert pentru oboi şi orchestră în Re major
Fr. Schubert: Simfonia a IV-a în do minor „Tragica”

Vineri, 13 octombrie 2017
Ora 19:00
Catedrala Romano-Catolică
CONCERT DE ORGĂ
susţinut de:
KOSÓCZKI TAMÁS
În program:
J. S. Bach: Passacaglia în do minor BWV 582
J. S. Bach: Coral din cantata 147 (transcris de M. Duruflé)
F. Mendelssohn-Bartholdy: Sonata în Si bemol major, op. 65, nr. 4
C. Franck: Fantezie corală în Mi major nr. 1
E. Gigout: Scherzo
Ch.-M. Widor: Simfonia VI. – Finale

Marţi, 17 octombrie 2017
Ora 18:30
Sala Filarmonicii
CONCERT CAMERAL
W.A. MOZART
CVARTETUL DE COARDE TIBERIUS
Molnár Tibor – vioara I
Lokodi Károly – vioara a II-a
Molnár József – violă
Zágoni Előd – violoncel
Invitat: Bársony Péter – violă
În program:
Cvartet în Re major KV 499
Cvintet cu două viole în Si bemol major KV 614

Miercuri, 18 octombrie 2017
Ora 18:30 Sala Filarmonicii
CONCERT
realizat în colaborare cu COMUNITATEA EVREILOR din Satu Mare în memoria lui ELIE WIESEL şi a victimelor HOLOCAUSTULUI
Participă:
LADISLAU ROOTH – pian
NICOLETA COLCEIAR – soprană
RUDOLF FÁTYOL – vioară
JUDITH BUDEAN-MIHÁLY – pian
În program lucrări de: L. Levandovsky, Y. Zehavi, N. Shemer, L. Cohen, L. Pollack, A. Olshamnitzhy, J. Massenet şi A. Rubinstein

Joi, 19 octombrie 2017
Ora 18:30
Sala Filarmonicii
GALĂ DE OPERET{
Dirijor: LADISLAU ROOTH
Solişti:
NICOLETA COLCEIAR – soprană
TIBERIUS SIMU – tenor
Selecţiuni din operetele:
J. Strauss – Voievodul Ţiganilor, O noapte în Veneţia
E .Kálmán: Contesa Maritza, Sylvia, Bajadera
Fr .Lehár: Ţara surâsului, Giuditta
C. Millöcker: Gasparone
P. Lincke: Berliner luft

Marţi, 24 octombrie 2017
Ora 18:30
Sala Filarmonicii
RECITAL EXTRAORDINAR DE PIAN
RÁNKI DEZSŐ ŞI KLUKON EDIT
În program: lucrări originale şi transcripţii după Bach şi Liszt semnate de Dukay Barnabás

Miercuri, 25 octombrie 2017
Ora 18:30
Sala Filarmonicii
SONETE ŞI SONATE
SHAKESPEARE, HÄNDEL ŞI VERACINI
susţinute de
RUDOLF FÁTYOL – vioară
BUDEAN MIHÁLY JUDITH – pian
VARGA CRINA – violoncel
Participă actorii:
KOVÁCS ÉVA
RADU BOTAR
RAPPERT-VENCZ GÁBOR
Regia artistică: SZUGYICZKY ISTVÁN

Joi, 26 octombrie 2017
Ora 18:30
Sala Filarmonicii
CONCERTUL DE ÎNCHIDERE A FESTIVALULUI INTERNAŢIONAL “ZILELE MUZICALE SĂTMĂRENE”, EDIŢIA 40
BUDAPEST SAXOPHONE QUARTET
Szepesi Bence
Puskás Levente
Tószegi Bernát
Horváth Marcell
În program:
A. Vivaldi – J. S. Bach: Concert în la minor BWV 593
J. Haydn: Cvartet în fa minor op.20 nr.5
W. A. Mozart: Divertimento în Fa major KV.138
P. Glass: II. Cvartet (Company)
A. Romero: Cvartet latino-american
G.Rossini: Per Quattro
A. Piazzolla: La muerte del angel

Abonează-te acum Online!
Baby Trend
Adaugă un comentariu Ne păstrăm dreptul de a refuza publicarea comentariilor care nu respectă nişte reguli simple ale bunului simţ, care reprezintă atac la persoană, sau care sunt off-topic. Câmpurile marcate cu (*) sunt obligatorii.