Prima înfrângere pentru Olimpia, la scor de neprezentare

CS Mioveni s-a impus vineri cu 3-0 (1-0)

Odată cu runda a treia din Liga 2 a venit şi prima înfrângere pentru FC Olimpia Satu Mare. Trupa lui Tiberiu Selymes s-a aflat vineri în judeţul Argeş unde a întâlnit pe CS Mioveni. În faţa unei echipe având un plus de experienţă, de omogenitate, sătmărenii n-au fost periculoşi şi s-au întors acasă cu zero puncte şi trei goluri încasate.

Prea multe informaţii legate de meci nu avem, reprezentanţii clubului sătmărean fiind mai greu accesibili, mai ales după o înfrângere.

După o uşoară posesie de partea sătmărenilor, gazdele recuperează un balon şi se năpustesc spre poarta lui F. Muntean. La trei minute de la fluierul de start, Florescu este faultat în careu de debutantul Ayoub, iar centralul acordă lovitură de la 11 metri. CS Mioveni reuşeşte prematur să modifice scorul de pe tabelă, prin reuşita lui Năstăsie (min. 4). De menţionat că portarul Olimpiei a intuit colţul, dar şutul pe partea dreaptă s-a dovedit a fi extrem de bine plasat. În continuare Olimpia îşi continuă posesia, joacă secunde bune în suprafaţa adversă, dar lipsesc ocaziile importante. Formaţia noastră se remarcă pe final de primă repriză când Lusamba trimite o minge peste defensiva gazdă, pe partea dreaptă, Miholca preia în careu, şutează cu dreptul, cu exteriorul, dar mingea trece puţin peste vinclu. De menţionat că în primele 45 de minute jocul a fost întrerupt de multe ori, cele două formaţii au făcut peste 25 de faulturi.

Şi repriza secundă începe prost pentru Olimpia. Gazdele reuşesc rapid să-şi dubleze avantajul. În urma unui contraatac care-l are în prim-plan pe Rădescu, acesta pasează pe dreapta de unde acelaşi Năstăsie a trimis în puternic în poartă, pe lângă F. Muntean (min. 52). Clubul sătmărean este lipsit de reacţie, iar CS Mioveni înscrie al treilea gol pe final de meci. Lansat de Neagoe, acelaşi Năstăsie scapă singur cu portarul şi fixează scorul de pe tabelă identic cu cel al unei neprezentări (min. 84). Olimpia a căutat golul de onoare însă nu l-a găsit, iar CS Mioveni s-a impus cu 3-0 (1-0). De altfel, sătmărenii au înregistrat 1-2 ocazii mai clare pe parcursul celor 90 de minute, înfrângerea fiind meritată.

Lotul Olimpiei a pornit spre casă imediat după meci, iar sâmbătă va avea zi liberă, urmând ca duminică să revină la antrenamente.

CS Mioveni: Croitoru – Tirica, Gugu, Ichim, E. Stoica – Mîrzeanu, R. Lazăr, Rădescu (Iamandi, min. 87), Florescu (Pirtea, min. 68), Andor (Neagoe, min. 80), Năstăsie. Antrenor: Florin Marin.

FC Olimpia: F. Muntean – Duruş, F. Mureşan, C. Munteanu (cpt.), Brata, Achim (Lukacs, min. 46), Cubaş, Mihloca, Ben Khalifa (Jurj, min. 80), Ayoub (Rus, min. 60), Lusmaba. Rezerve neutilizate: Şuta, Cocian, Copaci, Hlinca. Antrenor: Tiberiu Selymes.

Tot vineri s-au jucat meciurile ASA Tg. Mureş – L. Oradea 3-1 şi FC Argeş – Miroslava 3-0.

Etapa 3 se încheie sâmbătă cu meciurile: Ripensia – Snagov, Brăila – Suceava, Târgovişte – ASU Timişoara, Metaloglobus – Pandurii, Hermannstadt – Călăraşi, Baloteşti – Afumaţi, Clinceni – UTA Arad (12:00, Digi).

Etapa 4 (miercuri, ora 18:00): FC Olimpia – Hermannstadt, Ripensia – Tg. Mureş, UTA – Mioveni, Pandurii – Clinceni, ASU Timişoara – Metaloglobus, Miroslava – Târgovişte, Suceava – FC Argeş, L. Oradea – Brăila, Snagov – Afumaţi.

1.ASA Tg. Mureş            3 3 0 0 11- 2   9
2.CS Mioveni                  3 2 1 0   8- 1    7
3.Ripensia TM                2 2 0 0 18- 1   6
4.Hermannstadt             2 2 0 0   4- 0  6
5.ASU Poli TM                2 2 0 0   5- 3   6
6.A. Clinceni                    2 1 1 0   5- 2    4
7.FC Argeş                        3 1 1 1   4- 2    4
8.Sportul Snagov            2 1 1 0   2- 1    4