Prima înfrângere cu Sepsi în noul sezon, înainte de Crăciun

CSM Satu Mare a cedat cu 67-71 (37-37) în Cupă

Prima întâlnire a sezonului între CSM Satu Mare și Sepsi Sfântu Gheorghe s-a consumat luni în sala de sport LPS “Ecaterina Both”. Meciul a contat pentru manșa tur a sferturilor Cupei României și a strâns în jur de 300 de spectatori, printre ei și nelipsita galerie a echipei din județul Covasna.

Pentru început, în centrul atenției s-a aflat spadasina Amalia Tătăran, invitată pentru aruncarea de start. Multipla campioană sătmăreancă, legitimată la CS Dinamo, a avut și câteva cuvinte pentru spectatori, urări de bine înaintea sărbătorilor de iarnă. Amalia a primit ropote de aplauze din partea celor prezenți după care s-a dat startul meciului mult așteptat. O întâlnire intensă în care jucătoarele clubului sătmărean au tras cât au putut, conducând o bună parte a meciului. Cu siguranță s-a simțit lipsa jucătoarelor Brittany Denson și Adina Stoiedin, iar la final, vorba unui spectator, se poate spune că CSM Satu Mare a jucat ca niciodată și a pierdut ca întotdeauna. Dar nimic nu este pierdut în această competiție deoarece scorurile se cumulează. Iar diferența la care am pierdut înaintea Crăciunului nu este chiar așa mare. Dar în astfel de dueluri, echilibrate, fiecare punct contează.

Din primele secunde sunt trimise pe podeaua udă, pe alocuri, jucătoarele Mosby, Olah, Miljkovic, Podar, Huțanu, respectiv Pasic, Demeter, Mandache, Părău, Givens. Mosby își arată și în acest meci valoarea, fiind jucătoarea care aduce primele patru puncte pentru CSM. Dar suntem egalați la 4, apoi la 6, pentru ca Sepsi să conducă prima oară în minutul 5, la 13-12, după superba reușită de trei puncte semnată de Pasic. Mai conducem de câteva ori, însă covăsnencele sunt cele care iau primul sfert. Următorul îl începem în forță, Miljkovic aduce rapid două puncte, ne ducem la 25-22, dar nu reușim să ne desprindem pe tabelă, scorul la pauza mare fiind unul egal, la 37. CSM Satu Mare își trece în cont și perioada a treia, iar înaintea ultimului sfert se pornește de la 55-51. Două-trei minute reușim să ținem de avantaj, grație reușitei de trei puncte a Alinei Podar, după care Pasic egalează la 58, apoi își duce echipa la 60-58.

Sensibilul echilibru se mărește înaintea ultimelor cinci minute, iar CSM se gândește că șanse mai sunt la un succes la scorul de 64-66. Dar Huțanu ratează din semicerc, iar Părău n-are emoții și transformă două libere. Mai rămân 61 de secunde, moment în care Procaccini solicită un minut de meditație. La revenire Sepsi se duce la 71-64, pentru ca tabela să fie închisă de Andrea Olah, cu un coș de trei puncte. CSM Satu Mare – Sepsi se încheie 67-71, pe sferturi 21-22, 16-15, 18-14, 12-20.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Mosby – 24p (14 recuperări), Olah – 13p, Miljkovic – 11p, Podar – 9p, Huțanu – 8p, Croitoru – 2p, Popescu, Ferenczi. Antrenor: Mauro Procaccini.
Sepsi: Pasic – 15p, Givens – 14p, Vucetic – 14p, Părău – 13p, Orban – 5p, Demeter – 4p, Mandache – 4p, Butler – 2p, Topuzovic. Antrenor: Zoran Mikes.

Rezultatele celorlalte meciuri din sferturi, manșa tur: Olimpia Brașov – FCC Baschet Arad 60-66, CSM Alexandria – Agronomia București 47-35, CSU Cluj-Napoca – KSE Târgu Secuiesc 54-57.

Returul Sepsi – CSM Satu Mare se va juca la jumătatea lunii ianuarie. Deocamdată apare data de 15 ianuarie, dar ea se poate modifica.