Program ITV: 00.38 Szatmar jovoje Brusszelbol nezve (Viitorul Sătmarului văzut din Bruxelle) 01.30 Zone folclorice, cu Ioana Vladimirescu 03.00 Fashion Night Out 03.43 Sănătate, cu Mihaela Ghiţă, titlul emisiunii: Confirmarea cercetării româneşti în neuroştiinţă 04.30 Viaţa la ţară, cu Ioan Aniţaş, titlul emisiunii: Cânepa românească nu este drog 05.30 Agenda publică, cu Stela Cădar, invitaţi Radu Bud, Cosmin Dorle şi Mihai Sălceanu, titlul emisiunii: Radu Bud – Prefectul judeţului Satu Mare vorbeşte despre organizarea alegerilor (reluare) 06.30 Gimnastica de dimineaţă, cu Ioana Zaharia şi antrenoarea Prinzinger Zsoka 07.00 Ştiri 07.30 Gimnastica de dimineaţă cu Ioana Zaharia şi antrenorul Arnold Anzik 08.00 Audienţe în direct, emisiune electorală, cu Sergiu Podină, invitaţi Horea Anderco şi Vasile Deac, titlul emisiunii: Doi candidaţi la Primăria Satu Mare (reluare) 09.00 La psiholog, cu Ioana Vladimirescu, invitat Alexandra Riţiu, titlul emisiunii: Rolul limitelor în relaţiile cu ceilalţi 09.35 Teleshopping 10.00 Spiriduş Ghiduş 11.10 Mesager educaţional, cu Vasile Nechita, invitat Petre Ştefănescu, titlul emisiunii: Făurirea şi demolarea fabricilor sătmărene de mobilă 12.00 Agenda publică, cu Stela Cădar, invitaţi Radu Bud, Cosmin Dorle şi Mihai Sălceanu, titlul emisiunii: Radu Bud – Prefectul judeţului Satu Mare vorbeşte despre organizarea alegerilor (reluare) 13.00 Ştiri 13.30 Ne cheamă natura, cu Ioana Zaharia, invitat dr. Liana Strîmb, titlul emisiunii: Sănătatea, responsabilitatea fiecăruia 14.20 Religie, emisiune în limba maghiară, cu Eva Laczko, invitat Stan Zsolt, titlul emisiunii: Gorogkatolikus elet (Viaţa greco-catolică) 15.10 340 eve szuletett II. Rakoczi Ferenc 16.22 Performanţe fără recompense, cu Alexandra Ardelean, titlul emisiunii: Olimpicii Colegiului Naţional Ioan Slavici 16.50 Sănătate, cu Mihaela Ghiţă, invitaţi Constantin Demian şi Mircea Timofte, titlul emisiunii: Asistenţii medicali, profesioniştii din linia întâi 17.30 Sănătate, frumuseţe, stil, cu Ioana Vladimirescu şi Ioana Zaharia, invitat Lavinia Băican 18.30 Viaţa la ţară, cu Ioan Aniţaş, invitat Papp Iosif, titlul emisiunii: Un muzeu inedit la Viile Satu Mare 19.30 Ştiri 20.00 Sănătate, frumuseţe, stil, cu Ioana Vladimirescu şi Ioana Zaharia, invitat Lavinia Băican 20.53 Festivalul muzicii de stradă 21.45 Concert Inedit 22.00 Ştiri 22.38 Tradiţii oşeneşti promovate la Turţ, s-a înfiinţat Asociaţia Socio-Culturală Ţara Oaşului 23.28 Festivalul folcloric al naţionalităţilor Program ITV 29.05.2016: 00.30 Info magazin, cu Adriana Tivadar 01.18 Stand up Comedy, cu Raul 02.35 Concert la filarmonică 03.38 Meci de fotbal, FC Olimpia- Reşiţa 05.23 Lecţia maestrului Tudor Gheorghe, cu Ioana Vladimirescu 06.30 Gimnastica de dimineaţă, cu Ioana Zaharia şi antrenoarea Prinzinger Zsoka 07.00 Ştiri 07.30 Gimnastica de dimineaţă cu Ioana Zaharia şi antrenorul Arnold Anzik 08.08 Viaţa la ţară, cu Ioan Aniţaş, invitat Papp Iosif, titlul emisiunii: Un muzeu inedit la Viile Satu Mare 09.00 Spiriduş Ghiduş 10.00 Religie, cu Mihaela Ghiţă, invitat Gheorghe Sălăgean, titlul emisiunii: Pilonii de bază ai familiei 10.53 Mărturii despre Icoana Maicii Domnului de la Bixad 11.40 Recital de pian la Biserica greco-catolică Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril 12.45 Teleshopping 13.00 Ştiri 13.30 Zone folclorice, cu Ioana Vladimirescu 14.40 VI Jeles piros punkosd napjan Neptancgala Szatmarnemetiben 16.10 Meci de fotbal, FC Olimpia – CSM Râmnicu Vâlcea 18.00 Educaţie ecologică, cu Cristina Bursuc, invitat Elisabeta Bekessy, titlul emisiunii: Iarba pârloagelor, specie invazivă la nivelul UE 18.30 Spiriduş Ghiduş 19.30 Ştiri 20.08 Spectacol de muzică populară la Zilele Oraşului Satu Mare 21.35 Info magazin, cu Adriana Tivadar 22.00 Ştiri 22.30 VI Jeles piros punkosd napjan Neptancgala Szatmarnemetiben

Premianti satmareni la festivalul Chants, sons sur scène

Scris de Vasile Nechita, 15 mai 2012 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »
Bogdan Bratis

Bogdan Bratis

Recent a avut loc etapa finala a festivalului international de muzica francofona Chants, sons sur scène, organizat de Asociatia Romana a Profesorilor de Franceza (ARPF).

Elevii Bratis Bogdan si Szilagyi Ingrid au obtinut locul al II-lea la categoria 13-15 ani, iar Todut Tudor locul al II-lea la categoria 16-17 ani. Promovati in urma festivalului-concurs de calificare organizat de filiala din Satu Mare a ARPF, in colaborare cu Institutul Francez din Cluj si Muzeul Judetean, elevii sus-mentionati au adus acasa premii valoroase. Astfel, elevul Todut Tudor de la Colegiul National Mihai Eminescu, coordonat de profesoara Molnar Mariana, a obtinut, pe langa premiul al II-lea al categoriei la care a concurat, invitatia de a participa la festivalul de muzica francofona, organizat anul viitor in Croatia, la Split, iar elevul Bratis Bogdan de la Colegiul National Doamna Stanca, coordonat de profesorii Rusu Mirela si Ursei Sorin, pe langa premiul al II-lea, pe care il imparte cu colega sa Szilagyi Ingrid, coordonata de profesoara Szilagyi Edith, a obtinut si premiul Jeune espoir masculin (Tanara speranta masculina), fiind invitat sa cante in incheierea finalei de anul viitor.

 Eveniment in Baia Mare

Ingrid Szilagyi

Ingrid Szilagyi

Organizatorii si partenerii lor s-au straduit sa creeze un eveniment care sa-si merite talia internationala. Cei peste 40 de concurenti, grupati pe trei categorii de varsta (13-15, 16-17 si 18-25 de ani) s-au luptat pentru premii. Marea miza a constat in trei excursii in Franta, oferite de Ambasada Frantei in Romania, dintre care una la Paris si doua la Aurillac, precum si trei invitatii la editii similare ale festivalului in Ungaria, la Budapesta, in Croatia, la Split si in Serbia, la Nis. De asemenea, invitatii au avut parte de recitalul cantaretei franceze Mary Etoile si intalniri in cadrul unor ateliere de muzica si percutie, unde s-a remarcat elevul Bratis Bogdan.

Aportul organizatorilor

Tudor Todut

Tudor Todut

Potrivit profesoarei Cristina Durau, presedinta ARPF Satu Mare, festivalul este o reusita pentru judetul nostru, datorata echipei de profesori care se implica in problemele organizatorice si de pregatire a concurentilor. Interlocutoarea i-a nominalizat pe profesorii Rusu Mirela, Ciupac Adina, Szilagyi Edith si Ursei Sorin, de la Colegiul National Doamna Stanca, Finta Elisabeta si Lutas Adina, de la Colegiul Economic, Peres Laura si Racolta Ionela, de la Colegiul National Ioan Slavici, Molnar Mariana de la Colegiul National Mihai Eminescu, Dinu Andrisca de la Grup Scolar Industrial Tasnad si Jurjuman Bogdan de la Grup Scolar Ardud.

Abonează-te acum Online!
Adaugă un comentariu
Ne păstrăm dreptul de a refuza publicarea comentariilor care nu respectă nişte reguli simple ale bunului simţ, care reprezintă atac la persoană, sau care sunt off-topic. Câmpurile marcate cu (*) sunt obligatorii.