Program ITV: 00.05 Audienţe în direct, cu Sergiu Podină, titlul emisiunii: Sătmărelul vrea referendum pentru desprinderea de Satu Mare 01.00 Agenda publică, cu Stela Cădar, invitaţi Radu Bud, Nicolae Zeicu, Lorena Găvruş, titlul emisiunii: Duminică 11 decembrie, România votează 02.00 Info studio, cu Eva Laczko, invitat Altfatter Tamas, titlul emisiunii: Amit a szavaszrol tudni kell ( Ceea ce trebuie să ştim despre votare) 02.40 Mesager educaţional, cu Vasile Nechita, invitat Alin Toma, titlul emisiunii: Ce învaţă elevii la şcoală despre manipulare 03.35 Concert Trio Andrei La poesis 04.24 Interviu Mihaela Tatu 05.25 Viaţa la ţară, cu Ioan Aniţaş, titlul emisiunii: Agricultura profesionistă e profitabilă 06.30 Gimnastica de dimineaţă cu Ioana Zaharia şi antrenoarea Andreea Seleş 07.00 Ştiri 07.30 Gimnastica de dimineaţă cu Ioana Zaharia şi antrenorul Barta Zoltan 08.05 Audienţe în direct, cu Sergiu Podină, titlul emisiunii: Sătmărelul vrea referendum pentru desprinderea de Satu Mare 09.00 La psiholog, cu Ioana Vladimirescu, invitat Călin Secan, titlul emisiunii: Totul despre terapia familiei 09.35 Performanţe fără recompense, cu Alexandra Ardelean 10.00 Spiriduş Ghiduş 11.15 Teleshopping 11.30 Agenda publică, cu Stela Cădar, invitaţi Radu Bud, Nicolae Zeicu, Lorena Găvruş, titlul emisiunii: Duminică 11 decembrie, România votează 12.35 Info studio, cu Eva Laczko, invitat Altfatter Tamas, titlul emisiunii: Amit a szavaszrol tudni kell ( Ceea ce trebuie să ştim despre votare) 13.08 Sănătate, cu Mihaela Ghiţă, invitat Horia Adrian Ungur, titlul emisiunii: Clubul Lions se înfăţişează 14.05 Ne cheamă natura, cu Ioana Zaharia, invitat dr. Liana Strîmb, titlul emisiunii: Puterea vindecătoare a florilor Bach 15.12 Teleshopping 15.38 Panoramic sportiv, cu Ionuţ Blăjean, invitaţi Florin Mulcuţan, Lorenzo Berinde Nistor, Mihai Stan, titlul emisiunii: Chiar şi cu un buget restrâns, Cupa Căuaşului îşi continuă tradiţia 16.38 Mesager educaţional, cu Vasile Nechita, invitat Alin Toma, titlul emisiunii: Ce învaţă elevii la şcoală despre manipulare 17.30 Religie, emisiune în limba maghiară, cu Eva Laczko, invitaţi Pallai Bela, Istvanfi Szilard, titlul emisiunii: Karacsonyi keszulodes ( Pregătiri de Crăciun) 18.30 Lansare de carte Ioan Nistor Pietre de fulger 19.20 Educaţie ecologică, cu Cristina Bursuc, invitat Vlad Ion, titlul emisiunii: Sătmăreanul cu invenţii legate de energia verde 20.00 Viaţa la ţară, cu Ioan Aniţaş, invitat Claudiu Govor, titlul emisiunii: Pledoarie pentru păioasele de toamnă 20.49 Hoinar prin Satu Mare - Conacul din Nisipeni 21.30 Sănătate, frumuseţe, stil, cu Ioana Vladimirescu şi Ioana Zaharia, invitaţi Alina Marchis şi Adriana Popescu 22.30 Cultură, cu Ioan Aniţaş, invitat Ioan Coroianu, titlul emisiunii: Dublul asasinat din Botiz 23.20 Concert Bega Blues Band Program ITV 11.12.2016: 00.30 Stand Up Comedy 01.50 Meci de fotbal FC Olimpia – Foresta Suceava 03.35 Salah Mahdi, o punte de legătură între cultura românească şi cea irakiană 04.08 Jazzul românesc din SUA la Satu Mare, Alexandru Şipa 05.05 Info magazin, cu Adriana Tivadar 05.50 Descoperiri din epoca bronzului 06.30 Gimnastica de dimineaţă cu Ioana Zaharia şi antrenoarea Andreea Seleş 07.00 Reabilitarea şi dotarea centrului de plasament Floare de Colţ 07.30 Gimnastica de dimineaţă cu Ioana Zaharia şi antrenorul Barta Zoltan 08.05 Viaţa la ţară, cu Ioan Aniţaş, invitat Claudiu Govor, titlul emisiunii: Pledoarie pentru păioasele de toamnă 08.50 Spiriduş Ghiduş 10.05 Banca Ghiozdanul şi copiii 10.30 Religie, cu Mihaela Ghiţă, invitat Iulian Budău, titlul emisiunii: Crăciunul şi familia 11.32 Regal de colinde susţinut de Corala Preoţească Arhanghelii 12.22 Aurel Popp – 300 de fotografii de război 12.45 Teleshopping 13.00 În slujba comunităţii, cu Mihai Sălceanu, titlul emisiunii: Monica Prodan Ardelean – raport la 1.800 de zile 14.00 Zone folclorice, cu Ioana Vladimirescu, invitaţi Maria Homei Costea şi Fraţii Florea din Maramureş 15.45 Spiriduş Ghiduş 17.00 Știri 17.10 Panoramic sportiv, cu Ionuț Blăjean, invitați Florin Mulcuțan, Lorenzo Berinde Nistor, Mihai Stan, titlul emisiunii: Chiar și cu un buget restrâns, Cupa Căuașului își continuă tradiția 18.00 Educație ecologică, emisiune în limba maghiară, cu Eva Laczko, invitați Fulop Szabolcs, Szabo Csaba, titlul emisiunii: Felterkepeztek a Szamos medret ( S-a întocmit Harta Albiei Someșului) 18.30 Sănătate, cu Mihaela Ghiță, invitat Horia Adrian Ungur, titlul emisiunii: Clubul Lions se înfățișează 19.30 Știri 20.00 În slujba comunității, cu Mihai Sălceanu, titlul emisiunii: Monica Prodan Ardelean – raport la 1.800 de zile 21.08 Mesager educațional, cu Vasile Nechita, invitat Alin Toma, titlul emisiunii: Ce învață elevii la școală despre manipulare 22.00 Știri 22.38 Zone folclorice, cu Ioana Vladimirescu, invitați Maria Homei Costea și Frații Florea din Maramureș

Premianti satmareni la festivalul Chants, sons sur scène

Scris de Vasile Nechita, 15 mai 2012 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »
Bogdan Bratis

Bogdan Bratis

Recent a avut loc etapa finala a festivalului international de muzica francofona Chants, sons sur scène, organizat de Asociatia Romana a Profesorilor de Franceza (ARPF).

Elevii Bratis Bogdan si Szilagyi Ingrid au obtinut locul al II-lea la categoria 13-15 ani, iar Todut Tudor locul al II-lea la categoria 16-17 ani. Promovati in urma festivalului-concurs de calificare organizat de filiala din Satu Mare a ARPF, in colaborare cu Institutul Francez din Cluj si Muzeul Judetean, elevii sus-mentionati au adus acasa premii valoroase. Astfel, elevul Todut Tudor de la Colegiul National Mihai Eminescu, coordonat de profesoara Molnar Mariana, a obtinut, pe langa premiul al II-lea al categoriei la care a concurat, invitatia de a participa la festivalul de muzica francofona, organizat anul viitor in Croatia, la Split, iar elevul Bratis Bogdan de la Colegiul National Doamna Stanca, coordonat de profesorii Rusu Mirela si Ursei Sorin, pe langa premiul al II-lea, pe care il imparte cu colega sa Szilagyi Ingrid, coordonata de profesoara Szilagyi Edith, a obtinut si premiul Jeune espoir masculin (Tanara speranta masculina), fiind invitat sa cante in incheierea finalei de anul viitor.

 Eveniment in Baia Mare

Ingrid Szilagyi

Ingrid Szilagyi

Organizatorii si partenerii lor s-au straduit sa creeze un eveniment care sa-si merite talia internationala. Cei peste 40 de concurenti, grupati pe trei categorii de varsta (13-15, 16-17 si 18-25 de ani) s-au luptat pentru premii. Marea miza a constat in trei excursii in Franta, oferite de Ambasada Frantei in Romania, dintre care una la Paris si doua la Aurillac, precum si trei invitatii la editii similare ale festivalului in Ungaria, la Budapesta, in Croatia, la Split si in Serbia, la Nis. De asemenea, invitatii au avut parte de recitalul cantaretei franceze Mary Etoile si intalniri in cadrul unor ateliere de muzica si percutie, unde s-a remarcat elevul Bratis Bogdan.

Aportul organizatorilor

Tudor Todut

Tudor Todut

Potrivit profesoarei Cristina Durau, presedinta ARPF Satu Mare, festivalul este o reusita pentru judetul nostru, datorata echipei de profesori care se implica in problemele organizatorice si de pregatire a concurentilor. Interlocutoarea i-a nominalizat pe profesorii Rusu Mirela, Ciupac Adina, Szilagyi Edith si Ursei Sorin, de la Colegiul National Doamna Stanca, Finta Elisabeta si Lutas Adina, de la Colegiul Economic, Peres Laura si Racolta Ionela, de la Colegiul National Ioan Slavici, Molnar Mariana de la Colegiul National Mihai Eminescu, Dinu Andrisca de la Grup Scolar Industrial Tasnad si Jurjuman Bogdan de la Grup Scolar Ardud.

Abonează-te acum Online!
Adaugă un comentariu Ne păstrăm dreptul de a refuza publicarea comentariilor care nu respectă nişte reguli simple ale bunului simţ, care reprezintă atac la persoană, sau care sunt off-topic. Câmpurile marcate cu (*) sunt obligatorii.