Paula Paştiu obţine o nouă medalie la judo

Paula Oneț

Sportiva antrenată de Marian Halas, Paula Paştiu a obţinut un nou rezultat foarte bun. De data aceasta, sportiva de la CSM Satu Mare a urcat pe podium la Campionatul Naţional de judo.

Paula Pastiu a făcut un concurs bun şi a urcat pe treapta a 3-a a podiumului cucerind astfel medalia de bronz la categoria +78 kg. Naţionalele au avut loc în weekend în Sala Polivalentă a Complexului Olimpic Sportiv Izvorani.
Paula este componentă a lotului naţional de junioare, alături de care săptămâna trecută a cucerit medalia de bronz la Cupa Europei organizată la Sarajevo.

Tot la Naţionale, la categoria 57 kilograme fosta componentă a lotului national cubanez, Jamez Romero, legitimată acum la CSM şi antrenată de Yagnelis Mestre s-a calificat în finală, şi a obţinut medalia de bronz.
Marian Halas anunţă că sportivii din loturile U16 şi U14, la sfârşitul săptămânii viitoare se vor deplasa la Sibiu, unde se vor organiza Naţionalele la individual, iar CSM va fi reprezentată de 5 judoka.

Totodată în data de 27-28 mai Satu Mare va fi gazda uneia dintre cele mai importante competiţii interne destinată seniorilor, Cupa României la individual, feminin şi masculin.