Parcursul impecabil continuă!

ICIM Arad – CSM Satu Mare 71-89

Captură Digi Sport 3

După meciul de duminică aștepam o nouă victorie și luni în etapa 5 din Liga Națională de baschet feminin. CSM Satu Mare își continuă parcursul impecabil, a obținut un nou succes în fața ICIM-ului Arad. Și oarecum jocul s-a desfășurat la fel ca cel din CEWL.

Gazdele s-au ținut tare doar în primele două sferturi, după care au cedat permițându-le sătmărencelor să înregistreze a cincea victorie în campionat.

Arădencele au început tare, după puține secunde aveau 6-0, apoi 9-2, pentru ca prima perioadă să o câștige la o diferență de 7 puncte. Jucătoarele lui Marius Dobă și-au adjudecat sfertul al doilea, dar gazdele sunt cele care au condus la pauză cu 39-35. După pauza mare, CSM Satu Mare s-a apropiat, a condus în câteva rânduri pentru ca înaintea ultimul sfert să aibă 63-55. Iar în ultimele 10 minute a continuat să-și mărească avantajul pentru ca totul să se încheie odată cu reușita de trei puncte a Alexandrei Uiuiu.

ICIM – CSM s-a terminat 71-89, pe sferturi: 20-13, 19-22, 16-28, 16-26.

Au jucat:
ICIM: Tavic – 19p, Nagy – 14, Montgomery – 10, Mercea – 9, Wingate – 9, Ferenczi – 8.
CSM: Harrison – 30p, Mandache – 22, Williams – 20, Solopova – 10, Uiuiu – 5, Green – 2, Kadar, Lazăr, Sfîrlea.

CSM revine pe primul loc în Liga Națională, la egalitate cu Sepsi. Campionatul ia o pauză pentru că urmează două jocuri ale naționalei României. În etapa 6 CSM va juca acasă pe 19 noiembrie contra Brașovului.