Olimpia se scufundă încet, dar sigur

Formația sătmăreană a fost învinsă cu 2-0 de Sportul Snagov și se află pe un loc retrogradabil

O nouă înfrângere pentru Olimpia Satu Mare în campionatul Ligii 2 la fotbal. De data aceasta formația sătmăreană a pierdut la Snagov, 0-2, fiind învinsă de o formație, CSM Reșița, care la finalul sezonului trecut retrograda în L3. Dar echipa din Reșița a fost reprimită, pe ușa din dos în L2, și-a schimbat numele, s-a mutat la Ghermănești (Ilfov) și joacă din ce în ce mai bine pe câtă vreme Olimpia joacă tot mai slab.

Așa că nu e de mirare că Olimpia a suferit sâmbătă a patra înfrângere consecutivă și rămâne cu 7 puncte și ocupă locul 16, un loc retrogradabil în L3. Iar dacă mergem cu statistica mai departe, ultimele patru meciuri au fost catastroafale, 0 puncte și un golaveraj de groază, 1-11.

Meciul de la Ghermănești, acolo unde joacă Sportul Snagov, a fost dominat în mare parte de echipa gazdă. Sportul a avut o mare ocazie în minutul 4, iar până la înscrierea golului a mai avut alte 3 situații bune de gol. Scorul a fost deschis în minutul 40 când Bustea rămas singur cu portarul, a înscris cu un şut pe lângă Muntean. Repriza secundă a avut același aspect, dominare a gazdelor, apărare disperată Olimpia și firave atacuri sătmărene, soldate cu o singură ocazie. Scorul final a fost stabilit în minutul 80 de același Bustea cu șut plasat, din careu. În felul acesta Sportul câștigă cu scorul de 2-0, dar diferența putea fi și mai mare dacă portarul Fl. Munteanu nu ar fi avut 4-5 intervenții salvatoare.

Sportul: Fila – Vlădoiu, Lică, Şerban, Stancu, Radu (cpt.), Braga, Borţoneanu, Bustea, Voineag, Dobre. Antrenor: Valeriu Răchită
Olimpia: Muntean – D. Munteanu, Mureşan (cpt.), Copaci, Brata, Duruș (78 Rus), Cubaş (46 Achim), Villand, V. Pop (65 Szasz), Lusamba, Jurj. Rezerve neutilizate: Şuta – Nemeş, L. Vincze, Miholca.

Meciuri atractive la cumpăna dintre ani

Sunt câteva campionate de fotbal din Europa în care se joacă inclusiv în ultimele zile din an, respectiv în primele zile din următorul. Ele se bucură de un real succes, tribunele fiind absolut pline, în special în Anglia și Scoția.