Olimpia MCMXXI câştigă cu 7-0 (4-0) în deplasare la Platanul Marna (Galerie foto)

Sezonul de primăvară a început în luna aprilie pentru Platanul Marna şi Olimpia MCMXXI. În cadrul etapei a 10-a din Seria A din Liga a 5-a, cele două echipe şi-au dat duminică întâlnire pe cochetul stadion “Platanul”. În faţa a sute de spectatori, prezentă fiind şi galeria Olimpiei, meciul a oferit multe goluri. Însă de toate s-au bucurat oaspeţii.

Doar 12 minute au trecut până când Şrepler îşi trece primul numele pe lista marcatorilor, după un vole spectaculos. Urmează reuşita lui Oprea din careu, de pe partea dreaptă, pentru ca apoi Sician să împingă mingea în poartă, de pe linia porţii, şi să facă 3-0. Până la pauză Sician mai marchează o dată printr-un lob peste portarul Platanului. Repriza secundă oferă mai puţine goluri şi toate înscrise în ultimele 10 minute. Puţi măreşte avantajul Olimpiei, după o centrare primită de pe dreapta (min. 84). Apoi Cuth scapă pe stânga, intră în careu şi-l învinge pe Vădan la colţul scurt. Scorul final de 7-0 îl stabileşte Norbert Nagy în prelungirile partidei. Pentru Platanul şi-au creat ocazii, printre alţii, S. Fuzi, Găzdac şi Boroş. Platanul Marna – Olimpia MCMXXI s-a încheiat 0-7 (0-4).

Platanul Marna: Vădan – Matiş, D. Mariş, Todea, Cotuţ, V. Mariş, Brînduş, Oneţ, S. Fuzi, Boroş, Vagner/ Brenciu, Cioară, N. Nagy, Astalâş, Găzdac, R. Fuzi, Racolţa. Antrenori: Călin Fiţ, Viorel Secan.

Olimpia MCMXXI: Crişan – Turşuc, Ile, Chivari, Oprea, S. Pop, Puţi, Filimon, Sician, L. Nagy, Şrepler/ Duca, Lăpuşan, Tirţiu, Mitraşca, N. Nagy, Cuth, Mihai. Antrenor: Nelu Donca.

Pentru Plantanul Marna, locul 5 înaintea etapei, urmează deplasarea de la Bogdand. Olimpia MCMXXI mai pune trei puncte în vârful clasamentului şi va juca în runda următoare cu Moftinu Mare.