Observatorul de la AS Livada – Mădăras a anulat un cartonaș roșu după meci

Hotărârile Comisiei de disciplină AJF Satu Mare

Hotărârile Comisiei de disciplină sunt mai multe în această săptămână, după diferite acte de indisciplină. Un caz ciudat vine de la Livada – Mădăras unde un jucător oaspete a văzut cartonașul roșu în prelungiri, pentru cumul, a fost eliminat însă el va putea juca în următorul meci. Motivul?

“Jucătorul Erli Martin va avea drept de joc, observatorul jocului consemnând în raportul de joc acordarea eronată a celui de al doilea avertisment. Cazul va fi trimis la Comisia Judeţeană a Arbitrilor”, ne transmite AJF Satu Mare. Conform delegărilor pe care le-am primit săptămâna trecută, meciul a fost arbitrat de Bărbuș Stejerel, Emanuel Pop și Vlad Borza, iar observator Gheorghe Dumitraș.

Celelalte hotărâri ale Comisiei de disciplină AJF:
• La CSM Victoria Carei – Energia Negreşti a fost eliminat Stan Sergiu (Negreşti) pentru cumul de cartonaşe. Va fi suspendat o etapă şi amendat cu 20 de lei.

• La Turul Micula – Voinţa Babţa a fost eliminat Beszenyei Andrei (Babţa) pentru cumul de cartonaşe. Va fi suspendat o etapă şi amendat cu 20 de lei. Tot la acest joc a fost eliminat Smical Ionuţ pentru lovirea adversarului când mingea nu era în joc. Va primi două etape de suspendare și o amendă de 65 de lei.

• La Voinţa Lazuri – Speranţa Halmeu a fost eliminat Bala Cătălin (Halmeu) pentru cumul de cartonaşe. Va fi suspendat o etapă şi amendat cu 20 de lei. Tot la acest joc a fost eliminat Sima Ion (Halmeu) pentru injurii aduse arbitrului. Comisia hotărăşte suspendarea jucătorului două etape şi amendarea acestuia cu 75 de lei.

• La Luceafărul Decebal – Prietenia Crucişor a fost eliminat Kardoş Marian (Crucişor) pentru fault în postură de ultim apărător. Va fi suspendat o etapă şi amendat cu 45 de lei.

• La Unirea Bercu – Cetate Ardud II a fost eliminat Pop Cristian (Ardud) pentru cumul de cartonaşe. Va fi suspendat o etapă și amendă 20 de lei.

• La Speranţa Bogdand – Egri Sasok Agriş, echipa din Agriş a părăsit terenul în mod nejustificat. Pentru folosirea jucătorului Nagy Gergo (Speranţa Bogdand), acesta fiind în stare de suspendare (4 cartonaşe galbene), şi pentru părăsirea terenului de către echipa oaspete, ambele echipe pierd meciul cu 0-3. Echipa din Agriş primeşte, totodată, amendă 300 de lei.

• La Turul Micula – Voinţa Babţa, a fost eliminat delegatul echipei din Babţa – Şimonca Vasile, în minutul 35, pentru proteste repetate la decizia arbitrului. Comisia hotărăşte suspendarea delegatului o etapă şi amendarea acestuia cu 150 de lei. Tot la acest joc a fost eliminat oficialul echipei Turul Micula, Varga Nicolae, în minutul 85, pentru instigare la violenţă. Va fi suspendat o etapă şi amendat cu 250 de lei.

• Pentru incidentele petrecute la Someşul Odoreu – CS Someşul Oar, disputat la 07.04.2018, (scor 3-1 pe teren), cauzate de lipsa de organizare a echipei gazdă, Comisia hotărăşte suspendarea dreptului de organizare al jocului pentru o etapă si pierderea partidei de către Someșul Odoreu la masa verde, 0-3.