17.09.2019 00.00 Agenda publică, cu Mihai Sălceanu, invitaţi: Titlul emisiunii:.(reluare) 02.00 Ştiri 02.30 Audienţe în direct, cu Mihaela Ghiţă, invitat:Paual Mare, Eleonora Cîmpan, Carmen Vitez. Titlul emisiuni:Standarde de calitate în sănătatea sătmăreană.(reluare) 04.00 Info Studio cu Ioan Aniţaş, invitat:Nicolae Bondici. Titlul emisiunii:Învătătorul rămâne luminătorul satului. 05.00 Sănătate, frumuseţe, stil cu Ioana Vladimirescu şi Ioana Zaharia. 06.00 Educaţie Ecologică cu Cristina Bursuc. Titlul emisiuni:O echipă de specialişti în protecţia mediului, în vizită de studii. mediului mediului,în 06.30 Gimnastica de dimineaţă, cu Ioana Zaharia. 07.00 Ştiri 07.30 Gimnastica de dimineaţă, cu Ioana Zaharia. 08.00 Agenda publică, cu Mihai Sălceanu, invitaţi: Titlul emisiunii:.(reluare) 10.00 Viaţa la Ţară cu Ioan Aniţaş. Titlul emisiuni: Cultura de Lavandă. 11.00 Taina Credinţei cu Mihaela Ghiţă. Titlul emisiuni: Înălţarea Sf.Cruci – Paznic Împărătesc 11.45 Teleshopping 12.00 Ştiri 12.30 Audienţe în direct, cu Mihaela Ghiţă, invitat:Paual Mare, Eleonora Cîmpan, Carmen Vitez. Titlul emisiuni:Standarde de calitate în sănătatea sătmăreană.(reluare) 14.00 Agenda publică cu Mihai Sălceanu, invitaţi: Radu Panait, Mariana Sălageanu, Nagy Otto Titlul emisiunii: Educaţia, la un nou început.(reluare) 16.00 Teleshopping 16.15 Zone Folclorice cu Ioana Vladimirescu 16.40 Panoramic sportiv, cu Constantin Demian, invitat:Ştefan Szilagy. Titlul emisiunii:Radiografia campionatelor judeţene la fotbal. 17.30 Sănătate cu Mihaela Ghiţă, invitat: Cătălin Cismaş. Titlul emisiunii:Cum controlăm furia. 18.00 Audienţe în direct, cu Laczko Eva (direct) 19.30 Ştiri 20.00 Agenda publică, cu Mihai Sălceanu (direct) 22.00 Ştiri 22.30 Audienţe în direct, cu Laczko Eva (reluare)

Obiectiv îndeplinit al naţionalei României

Scris de Ionuţ Blăjean, 12 iunie 2019 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

A obţinut patru puncte cu Norvegia şi Malta

Naţionala României de fotbal şi-a îndeplinit obiectivul după ”dubla deplasare” cu Norvegia şi Malta. Dacă cu prima a remizat, scor 2-2, cu cea de-a doua naţională a câştigat fără probleme luni seara, scor 4-0.

Tricolorii şi-au făcut soarta uşoară încă din primele minute ale meciului cu Malta. Selecţionerul Cosmin Contra a făcut şapte modificări în echipa de start faţă de meciul de la Oslo, introducându-i pe Nedelceru, Cristea, Bancu, Tudor Băluţă, Maxim, Marin, Ianis Hagi, iar echipa noastră a început în forţă partida. Puşcaş a marcat rapid, în minutul 7, după o centrare a lui Bancu, iar liniştea a fost cuvântul de ordine în jocul echipei noastre.

Atacantul echipei Palermo putea să mai marcheze o dată în minutul 17, dar a dat în bară după ce l-a driblat pe portarul advers. Dar Puşcaş nu a mai ratat în minutul 29, când a marcat după a fost servit ideal de Keşeru. Desprinderea pe tabelă a venit după frumosul gol semnat de Chipciu, şut la vinclu din afara careului (min. 34). Naţionala României a controlat şi repriza secundă chiar dacă a mai marcat doar o singură dată. Golul care a stabilit scorul final de 4-0 i-a aparţinut lui Dennis Man, prima sa reuşită la naţionala mare.

România a bifat astfel o victorie obligatorie în lupta pentru calificarea la turneul final al Euro 2020 şi, profitând de victoria Spaniei contra Suediei, îi egalează pe nordici în clasament. Următoarele partide ale tricolorilor din preleminarii sunt cu Spania, pe 5 septembrie, şi Malta, 8 septembrie, ambele pe teren propriu. De precizat că Alexandru Chipciu va rata meciul cu ibericii după ce a văzut două galbene luni în Malta.

Malta: Bonello – Muscat, Agius (cpt.), Borg, Zerafa – R. Muscat, Fenech, Mbong, Corbolan – Effiong, Gambin. Selecţioner: Raymond Farrugia.
România: Tătăruşanu (cpt.) – Chipciu, Cristea, Nedelcearu (Săpunaru, min. 34), Bancu – Hagi, Marin, Băluţă, Maxim (Rotariu, min. 75) – Puşcaş, Keşeru (Man, min. 65). Selecţioner: Cosmin Contra.

Meciurile rămase din Grupa F:
5 septembrie: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
8 septembrie: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
12 octombrie: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
15 octombrie: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
15 noiembrie: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

Abonează-te acum Online!
Adaugă un comentariu Ne păstrăm dreptul de a refuza publicarea comentariilor care nu respectă nişte reguli simple ale bunului simţ, care reprezintă atac la persoană, sau care sunt off-topic. Câmpurile marcate cu (*) sunt obligatorii.