Obiectiv îndeplinit al naționalei României

A obținut patru puncte cu Norvegia și Malta

Naționala României de fotbal și-a îndeplinit obiectivul după ”dubla deplasare” cu Norvegia și Malta. Dacă cu prima a remizat, scor 2-2, cu cea de-a doua națională a câștigat fără probleme luni seara, scor 4-0.

Tricolorii și-au făcut soarta ușoară încă din primele minute ale meciului cu Malta. Selecționerul Cosmin Contra a făcut șapte modificări în echipa de start față de meciul de la Oslo, introducându-i pe Nedelceru, Cristea, Bancu, Tudor Băluță, Maxim, Marin, Ianis Hagi, iar echipa noastră a început în forță partida. Pușcaș a marcat rapid, în minutul 7, după o centrare a lui Bancu, iar liniștea a fost cuvântul de ordine în jocul echipei noastre.

Atacantul echipei Palermo putea să mai marcheze o dată în minutul 17, dar a dat în bară după ce l-a driblat pe portarul advers. Dar Pușcaș nu a mai ratat în minutul 29, când a marcat după a fost servit ideal de Keșeru. Desprinderea pe tabelă a venit după frumosul gol semnat de Chipciu, șut la vinclu din afara careului (min. 34). Naționala României a controlat și repriza secundă chiar dacă a mai marcat doar o singură dată. Golul care a stabilit scorul final de 4-0 i-a aparținut lui Dennis Man, prima sa reușită la naționala mare.

România a bifat astfel o victorie obligatorie în lupta pentru calificarea la turneul final al Euro 2020 și, profitând de victoria Spaniei contra Suediei, îi egalează pe nordici în clasament. Următoarele partide ale tricolorilor din preleminarii sunt cu Spania, pe 5 septembrie, și Malta, 8 septembrie, ambele pe teren propriu. De precizat că Alexandru Chipciu va rata meciul cu ibericii după ce a văzut două galbene luni în Malta.

Malta: Bonello – Muscat, Agius (cpt.), Borg, Zerafa – R. Muscat, Fenech, Mbong, Corbolan – Effiong, Gambin. Selecţioner: Raymond Farrugia.
România: Tătăruşanu (cpt.) – Chipciu, Cristea, Nedelcearu (Săpunaru, min. 34), Bancu – Hagi, Marin, Băluţă, Maxim (Rotariu, min. 75) – Puşcaş, Keşeru (Man, min. 65). Selecționer: Cosmin Contra.

Meciurile rămase din Grupa F:
5 septembrie: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
8 septembrie: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
12 octombrie: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
15 octombrie: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
15 noiembrie: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)