O victorie, un egal și o înfrângere în Europa League

mutuCele trei echipe românești din Europa League au jucat joi manșa tur din cadrul turului trei preliminar. Singura victorie a fost obținută de Astra Giurgiu, echipă care a jucat pe propriul teren. Calificarea în play-off este aproape după ce a învins cu 3-0 Slovan Liberec (Cehia). Nigerianul Fatai a prins o zi execelentă și a marcat toate cele trei goluri pentru Astra. În vârstă de 24 ani, nigerianul a înscris în minutul 4, 74 și 81.

Clujenii de la CFR au făcut deplasarea la Minsk, unde au pierdut cu Dinamo scor, 0-1. Singurul gol al partidei a fost înscris în minutul 54 de Adamovici. Calificarea nu este jucată, clujenii vor putea profita de avantajul terenului propriu în manșa retur.

Petrolul Ploiești a fost aproape de un succes pe “Ilie Oană”. Intrat pe teren în minutul 56, Adrian Mutu a reușit să își treaca numele pe lista cu marcatori în minutul 76. A expediat un șut de la marginea careului, pe jos pe colțul lung. Din păcate, Viktoria Plzen a egalat în primul minut de prelungire prin Kolar.

Returul turului III Europa League se va juca joi.