O victorie și o înfrângere pentru juniorii de la LPS

În etapa inaugurală a returului campionatului național la fotbal juniori, echipele Liceului cu Program de Sport din Satu Mare au obținut o victorie și au înregistrat o înfrângere.

Echipa care și-a trecut în cont o victorie a fost cea a juniorilor U17. Echipa sătmăreană s-a impus cu 2-0 în fața echipei CS Atletic Zalău. Ambele goluri au fost foarte spectaculoase, rezultate în urma unor șuturi expediate din afara careului mare. Primul gol a fost marcat de Kevin Barth în minutul 39, iar al doilea e Raul Ziman în minutul 64. În plus echipa sătmăreană a trims balonul de două ori în bară și a avut alte 5-6 mai ocazii de gol.

Au jucat: Alex Cădar – Ionuţ Sălăjan, Adam Preg, Răzvan Aspru, Ionuţ Cătălan, Antonio Paşca, Raul Ziman, Adrian Bura, Cosmin Hreniuc, Kevin Barth, Denis Batin. Au mai jucat: Antonio Chiș, Leo Mîndruț, Mihai Demian și Andrei Roib. Antrenor: Mihai Sabău.

În urma acestei victorii, LPS Satu Mare a acumulat 41 de puncte, a egalat-o pe Luceafărul Oradea, echipă care a stat. Dar LPS rămâne pe locul 2 având un golaveraj inferior echipei orădene.

În celălalt meci, cel a juniorilor U19, LPS Satu Mare a pierdut meciul, scor 0-2 , în fața echipei din Zalău. Echipa U19 rămâne pe locul 7.

Urmează deplasarea cu CIL Sighetu Marmației, echipa de pe ultimul loc atât la U17, cât și la U19.