O nouă victorie pentru baschetul de la CSM Satu Mare

CSM Satu Mare n-a întâmpinat deloc probleme în etapa a treia din Grupa Vest a Ligii Naționale de baschet feminin. Echipa noastră a evoluat sâmbătă pe propriul teren împotriva celor de la KSE Târgu Secuiesc. Un meci controlat cap-coadă de sătmărence, câștigat cu mult calm.

Ne așteptam la un meci mai echilibrat între cele două echipe, ambele cu două victorii înaintea etapei a treia. Dar fetele lui Goran Boskovic au început meciul în forță, reușind să-și adjudece primul sfert la o diferență de 14 puncte.

Cei doi antrenori au început jocul cu următoarele jucătoare pe parchet: Mosby, Olah, Miljkovic, Podar, Huțanu – Czimbalmos, Vega, Domokos, Dănălache, Mobley. După câteva ratări, Olah este faultată în timpul unei aruncări de la mare distanță. A beneficiat de trei libere, din care două transformate. Mosby mai aduce patru puncte în dreptul CSM-ului, pentru ca echipa oaspete să înscrie prima dată după aproape trei minute, la scorul de 6-2. În continuare sătmărencele s-au distanțat, 15-2 în minutul 6, iar primul sfert se încheie cu un coș superb de trei puncte semnat de Alina Podar. Carla Popescu deschide perioada a doua cu o nouă transformare din afara semicercului, iar câteva minute mai târziu scorul era 35-13 pentru CSM-ul sătmărean. La pauză avantajul era unul liniștitor, scor 42-18, iar în ultimele două sferturi au fost câștigate tot de sătmărence, dar la o diferență mai mică. Așa se face că CSM Satu Mare – KSE Tg. Secuiesc s-a terminat 70-39, pe sferturi: 20-6, 22-12, 14-12, 14-9.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Bernice Mosby – 17p, Carla Popescu – 14p, Andrea Olah – 11p, Alina Podar – 8p, Iulia Gladkova – 6p, Maja Miljkovic – 4p, Flavia Ferenczi – 4p, Adina Stoiedin – 4p, Andreea Huțanu – 2p, Adina Pop, Renata Szmutku, Anamaria Kadar. Antrenor: Goran Boskovic.
KSE Tg. Secuiesc: Ramona Danalache – 14p, Jade Vega – 6p, Kaila Mobley – 6p, Iringo Debreczi – 5p, Kinga Domokos – 4p, Timea Czimbalos – 2p, Hanna Miklos – 2p, Kirszta Kozman, Beata Nemeth, Blanka Bandi. Antrenor: Alpar Farkas.
Clubul sătmărean rămâne singurul din Grupa Vest cu punctaj maxim. În celelalte două meciuri ale etapei, ”U” Cluj a bătut Sirius Târgu Mureș, scor 79-32, iar FCC Arad a trecut de Rookies Oradea în deplasare, scor 85-43.