Nu avem cea mai bună echipă de baschet

CSM Satu Mare – Sepsi 59-78 (31-40)

Derby-ul etapei 8 din Liga Națională de baschet feminin s-a jucat duminică în sala LPS “Ecaterina Both”. Față în față s-au aflat CSM Satu Mare și Sepsi Sfântu Gheorghe, singurele echipe neînvinse, de până duminică, din campionat. Iar după meciul de ieri Sepsi este echipa care are doar victorii. Ne așteptam la un scor mai strâns la final, dar trupa lui Zoran Mikes a dominat toate sferturile.

CSM Satu Mare a condus doar în primele minute. Mandache a modificat prima tabela, Sepsi a întors scorul, 2-5, dar aceeași Mandache a mai adus cinci puncte, iar cu reușita jucătoarei Solopova echipa sătmăreană conducea cu 9-5 după aproape jumătate de sfert. Sepsi a încheiat seria ratărilor, a atacurilor nereușite. A revenit în avantaj la 11-9 și a câștigat primul sfert. În perioada următoare, sătmărencele au încercat să țină ritmul. CSM a egalat la 20, 26, 28 și cam atât. Înaintea ultimelor două sferturi, echipa oaspete conducea cu 40-31.

Părea că asistăm la o revenire spectaculoasă. După pauza mare, Baltic, Mandache și Harrison și-au dus echipa la 41-42, ne-am apropiat, însă nu am reușit să conducem. Sepsi este cea care a controlat jocul în continuare. Cărțile au părut a fi aruncate înaintea ultimului sfert, iar Sepsi s-a impus la o diferență foarte mare pentru un joc între primele două clasate.

CSM Satu Mare – Sepsi s-a încheiat 59-78, pe sferturi 15-20, 16-20, 16-16, 12-22.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Harrison – 22p, Mandache – 13p, Green – 8p, Baltic – 8p, Solopova – 8p, Sfîrlea, Szmutku, Uiuiu. Antrenor: Marius Dobă.

Sepsi: Fontaine – 22p, Webb – 19p, Părău – 19p, Neagu – 6p, Kress – 4p, Carter – 4p, Kilin – 2p, Dzankic – 2p, Marshall, Huțanu, Stoenescu. Antrenor: Zoran Mikes.