Noua achiziţie înscrie la primul amical al Unirii Tăşnad

Cristi Popa, Cosmin Anton, Bogdănel Moise

Unirea Tăşnad a susţinut sâmbătă primul amical din vară. Pe propriul teren a primit vizita echipei CSM Victoria Carei. Un meci între singura noastră echipă din Liga 3 şi una din fotbalul nostru judeţean.

Unirea Tăşnad s-a impus cu 3-1, deşi la pauză scorul era unul alb. Cosmin Anton a modificat primul tabela, pentru ca Rareş Nyilvan să restabilească egalitatea. Mădălin Bolba a reuşit să înscrie de două ori în ultimul sfert de oră, iar Unirea s-a impus cu 3-1.

Iată jucătorii folosiţi de antrenorul Unirii, Cristi Popa:
Repriza 1: Gorbe – Palinceac, Varga, Leş, Ciul, Parnău, Cubaş, Nemeş, Coţan, Bolba, Smikal.
Repriza 2: Chereji – Purgui, Vădan, Bălău, Palinceac, R. Silaghi, Ciul, Anton, Stanciu, Nemeş, Bolba.

Leș și Smikal sunt doi jucători tineri aflați în probe.

Urmează amicalul din deplasare cu FC Csenger (Ungaria) din 25 iulie.

Zeci de meciuri la Chindia Târgovişte

Mijlocaş central de meserie, Cosmin Anton este noua echiziţie a Unirii Tăşnad. El a reuşit să marcheze chiar la debut, după ce a semnat un contract valabil un sezon cu echipa noastră.

În vârstă de 29 de ani, Cosmin Anton are zeci de meciuri în Liga 2 alături de Chindia Târgovişte, echipă la care era om de bază între anii 2013-2016. Dar în 2016 şi-a anunţat retragerea din fotbal, din motive personale, iar acum trece printr-o perioadă de reacomodare, în care se pune la punct fizic.

Cosmin Anton a fost cotat de transfermarkt.com chiar şi la 350.000 de euro.