Noi cu ocaziile, ei cu golurile

Sportul Șimleu Silvaniei – CSM Satu Mare 2-1 (1-1)

Meci spectaculos, cu multe faze de poartă, cu multe ocazii de ambele părți în disputa de pe stadionul Măgura dintre Sportul Șimleu Silvaniei și CSM Satu Mare. Din păcate, cu toate că a beneficiat de cele mai mari ocazii ale meciului, echipa sătmăreană s-a întors acasă învinsă de echipa sălăjană.

După un start cu ușoară dominare teritorială a gazdelor, dar fără mari ocazii, sătmărenii au echilibrat jocul ba chiar l-au dominat autoritar vreme de 15-20 de minute și au avut mai multe oportunități de a marca. Dar fie că portarul gazdelor s-a opus la șututurile lui Nylvan, Barth, Chitaș și Ziman fie sătmărenii au ratat ținta din apropierea porții. Totuși, în minutul 39, sătmărenii au deschis scorul prin Ervin Zsiga care a transformat în gol o lovitură liberă de la 20 de metri. Din păcate, în ultimul minut al reprizei unul din cei doi “stranieri” ai echipei gazdă, francezul Ismail Guiti a marcat cu capul din careu restabilind egalitatea.
Jucătorii de la CSM Satu Mare au început foarte bine repriza secundă, au dominat uneori categoric și puteau să se desprindă pe tabelă. Din păcate, la fel ca și în prima repriză au ratat nepermis de ușor câteva ocazii. Pe final gazdele au revenit în atac și au marcat în minutul 84 prin Răzvan Pop. Acesta a marcat după o pasă venită de la celălalt ”stranier” de la gazde, ex-timișoreanul Mansour, un jucător cu peste 100 de jocuri în prima divizie a României.

“Am dat dovadă de atitudine, dăruire, de disponibilitate la efort. Dar ce s-a întâmplat în careu n-am mai văzut în viața mea. Cu mai multă concentrare, cu puțin noroc puteam câștiga la 3-4 goluri diferență. Dar punctele au rămas la ei, iar noi ne-am întors acasă cu traista goală” ne-a declarat ieri antrenorul Zoltan Ritli.

Şimleu: Paul Cosma – Răzvan Pop, Gabriel Caba, Marius Leitan (’87 Silviu Crişan), Ismael Guiti, Dănuţ Contraş (’79 Claudiu Băican), Bogdan Ciaca (cpt.), George Pop, Luigi Pop (’87 Vlad Pop), Adelin Neaga, Gueye Mansour (’90+1 Alex Cătuna). Antrenor: George Zima
CSM Satu Mare: Curileac – Vădan, Tincău, Fl. Mureşan (cpt.), Ionescu, B. Nylvan (70 Cădar), Simon (82 Baior), Barth (68 Jakab), Chitaş, Ziman (68 K. Neyiki), Zsiga.
Antrenor: Zoltan Ritli

Celelalte rezultate din din Liga 3, Seria 10:
• CS Sânmartin – Luceafărul Oradea 2-1
Sergiu Pop (25, 90/11 metri) / Marius Balogh (11)
• SCM Zalău – Someşul Dej 1-0
Raul Stanciu (51/11m)
• Minaur Baia Mare – CA Oradea 4-1
Minteuan (6), Nistor (16), Serediuc (51), V. Pop (60) / Hosu (40)
• Unu Fotbal Club Gloria – Progresul Şomcuta 0-0

CLASAMENT Seria 10
1.Minaur Baia Mare 2 2 0 0 7-2 6
10.Luceafărul Oradea 2 0 0 2 2-5 0

Etapa 3 (26 septembrie, ora 17:00): CSM Satu Mare – CSC Sânmartin, Șomcuta – Șimleu, CAO Oradea – Gloria, Dej – Minaur, Luceafărul – SCM Zalău.