Ne-am dorit o medalie, dar am terminat pe locul 4

Olanda – România 24-20(15-8), în finala mică de la Euro

Ultimul meci, finala pentru locurile 3-4 ne-a arătat că echipa României poate gestiona greu, sau mai bine zis nu poate gestiona, situațiile de criză. Ne referim aici la absența Cristinei Neagu, liderul echipei. Pentru că accidentarea Cristinei în meciul cu Ungaria a generat o situație de criză în lotul României.

Sigur, obiectivul propus la plecarea în Franța, locurile 1-6 și calificarea la Olimpiadă, a fost atins. Și nici locul 4 în Europa nu-i de lepădat. Dar cu siguranță se putea mai mult. Cucerirea unei medalii cu alte cuvinte. N-a fost să fie.

Meciul cu Olanda de duminică, cel în care în joc erau medaliile de bronz, a fost echilibrat în primul sfert. Din păcate, până la finalul primei reprize fetele noastre au jucat cât se poate de prost. Pe fondul unui joc apatic şi lent în atac, cu multe mingi irosite aiurea, cu o apărare penetrabilă, iar în atac am fost victime sigure. Cu un joc cu multe pase greșite, mingi pierdute anapoda, șuturi telefonate apărate de portărița Olandei nu se putea obține mai mult. Și nici cu inexplicabile șuturi expediate de Perianu, Geiger sau Laslo la 2-3 metri peste poartă. Fapt care nu prea se întâmplă la handbal. Cum nici pivotul Crina Pintea nu a prins o zi bună, fetele noastre au marcat în primele 30 de minute doar 8 goluri, iar diferența la pauză a fost una de 7 goluri, 15-8.

După pauză însă, mai ales de prin minutul 40, handbalistele din România au jucat ceva mai bine, s-au apărat agresiv, portărița Denisa Dedu a scos câteva mingi dificile, iar în atac veterana Elisei a marcat câteva goluri extrem de spectaculoase. Așa că România s-a apropiat în două rânduri la 3 goluri, în minutele 54 și 57. Din păcate, miza și-a spus cuvântul și au apărut din nou erorile în jocul tricolorelor. Dedu a apărat două mingi extrem de dificile ale olandezelor, dar asta nu a fost de-ajuns pentru că în atac am ratat chiar și de pe semicerc. Drept urmare Olanda a învins România cu 24-20 (15-8) și a câștigat medaliile de bronz ale Europeanului de handbal feminin din Franța. Victorie meritată a Olandei care a avut o eficacitate de 52% fața de cea a României, 32%.

Au jucat pentru România: Dedu, Dumanska – portari; Udriştioiu, Geiger 2, Buceschi 2, Perianu 2, Laslo 2, Ardean Elisei 6, Pintea 1, Florică, Raţiu, Băcăoanu, Zamfirescu 2, Chiper 3, Dragut, Bazaliu. Antrenor: Ambros Martin.