Mult praf la Dakar în etapa a patra

Raliul Dakar din Arabia Saudită și-a consumat miercuri o nouă etapă, a patra a ediției 2020. O zi lungă în care piloții au avut de parcurs 676 de kilometri, din care 453 i-a reprezentat proba specială.

Sătmăreanul Emanuel Gyenes a ajuns cu bine la final și a înregistrat timpul 5 ore, 14 minute și 44 de secunde. A câștigat etapa de ieri la Malle Moto și s-a clasat pe locul 38 pe etapă. La general, pilotul de la Autonet Motorcycle Team se află pe locul 41. Rămâne în continuare liderul clasei Malle Moto, la 57 de minute și 3 secunde de francezul Florent Vayssade, ocupantul locului 2. În ceea ce privește clasa Marathon, acolo sătmăreanul se află pe locul 10.

“A fost o etapă dificilă și cu mult praf. Prima parte a traseului a fost una rapidă și cu multă piatră în unele părți”, a declarat Emanuel Gyenes la sosire.

Amintim că la clasa moto au luat startul 144 de piloți din toată lumea. Dar în etapa de miercuri au pornit 128 de piloți.

Au mai rămas două etape până la ziua de pauză.