Moftinu Mic a luat Cupa României în judeţ (Foto – Video)

A învins Beltiugul la loviturile de departajare

Stadionul Olimpia “Daniel Prodan” a găzduit duminică finala Cupei României la fotbal judeţean. Faţă în faţă s-au aflat Crasna Moftinu Mic şi Ştiinţa Beltiug, două dintre cele mai bune echipe din sezonul 2017-2018 al fotbalului judeţean.

Aşa cum aşteptam, meciul s-a derulat sub semnul echilibrului. Crasna Moftinu Mic avea să deschidă scorul aproape de finalul primei reprize. După un corner bătut de pe partea dreaptă, s-a aglomerat careul Ştiinţei. În cele din urmă mingea ajunge la Merce, iar dintr-un unghi aproape imposibil trimite puternic, sub transversală (min. 40).

Repriza a doua a avut în meniu numeroase ocazii. Însă doar una a fost transformată în gol. Deşi a evoluat cu un om mai puţin în ultimul sfert de oră, Baciu fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe, după un fault asupra lui Horea, Ştiinţa Beltiug a reuşit să egaleze. La un fault la mijlocul terenului, Iuhas bate rapid, îl vede excelent pe Feier care singur cu portarul trimite cu şpiţul puternic, deasupra capului lui Gorbe. S-a făcut 1-1 şi au urmat loviturile de departajare. Moftinu Mic – Beltiug s-a încheiat 4-3 (1-1).

Au marcat: Rebegea, Giurgiuman, Şoproni, Merce/ Feier, Donca, Iuhas,

Au ratat: Godje/ Toma, Pintye.

VIDEO cu loviturile de departajare găsiţi AICI.

Moftinu Mic: Gorbe – Merce, Giurgiuman, Oprea, Robotin, Godje, Moldovan, Şoproni, Rebegea (cpt.), Ştef, Ghiarfaş. Rezerve: Lover, Stan, Horea, Zima, Hiticos, Maxi, Ile. Antrenor: Lulu Dragomir.

Beltiug: Toduţ – Toma, Santai, Gulya, Bogar, Donca, Iuhas, Pintye, Baciu (cpt.), Feier, Mandi. Rezerve: Nichita, Forgacs, Corodan, Srepler. Antrenor: Cosmin Iuhas.

Crasna Moftinu Mic va reprezenta județul Satu Mare în prima fază a Cupei României din sezonul 2018-2019.